Uluslararası toplum, KDHC'nin füze denemesine tepki gösterdi

2017-03-07 10:44:06 CRI

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin dün gerçekleştirdiği balistik füze denemesi, uluslararası toplumun tepkisini çekti.

KDHC'nin ülkenin doğusundaki sularda dün bir balistik füze denemesi yaptığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, KDHC'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarına aykırı girişimlerine karşı çıktıklarını açıkladı.

ABD ve KC'nin bölgede yürüttüğü ortak askerî tatbikata da dikkat çeken sözcü, şu an tarafların ihtiyatlı olmaları ve gerginliği tırmandırabilecek eylemlerden kaçınmaları gerektiğini vurguladı.

Pyongyang'ın füze denemesine Birleşmiş Milletler'den (BM) de tepki geldi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, KDHC'nin BMGK'nin kararlarına aykırı şekilde gerçekleştirdiği füze denemesini kınadığını belirtti. Guterres, Pyongyang yönetiminden ilgili faaliyetlerin derhal durdurulmasını istedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer de KDHC'nin füze denemesinin, ülkenin “kışkırtıcı tutumuna” uyduğunu, söz konusu faaliyetlerin diğer ülkeler için “ciddi tehdit” oluşturduğunu belirtti. Sözcü Spicer, Washington'un, bu ülkenin oluşturduğu tehdide karşı tedbirlerini güçlendirdiğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de dün yayımladığı açıklamada, KDHC'nin söz konusu faaliyetlerinin bölgedeki gerginliği tırmandıracağına ve tüm taraflara zarar getireceğine dikkat çekti. Mogherini, aynı zamanda, Pyongyang'ı tüm balistik füze denemelerine son vererek Altılı Görüşmeler gibi güvenilir diyalog mekanizmalarına dönmeye çağırdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor