BM Genel Sekreteri Guterres: Kıbrıs'ta çözümden ümitliyim

2017-02-11 16:22:43 CRI

BM Genel Sekreteri Guterres: Kıbrıs'ta çözümden ümitliyim

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde, iki günlük çalışma ziyareti için Türkiye'ye gelen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

Taraflar, Kıbrıs'ın birleşmesiyle ilgili müzakerede kısa süre içinde atılım kaydedilebilmesine umutla bakıyor.

Yıldırım ve Guterres, basına kapalı yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Guterres, Kıbrıs'ın garantör ülkelerini oluşturan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin gösterdikleri çabaların kısa süre içinde gerçekleştirilebilecek atılıma temel oluşturduğunu kaydetti.

Guterres, Kıbrıs Türk tarafının güvenlik sorununa yönelik hassasiyetine saygı gösterileceğini, Rum tarafının kaygılarına da dikkat edileceğini kaydetti.

Bugün gerçekleştirdiği görüşmelerde oldukça yapıcı bir havanın hâkim olduğunu dile getiren Guterres, Kıbrıs konusunun çözüme kavuşturulması noktasında ümitli olduğunu söyledi.

Kıbrıs'ta devam eden barış görüşmelerinin olumlu bir sonuca ulaşması bakımından Türkiye'nin her zaman yapıcı bir tutum izlediğini ve bundan sonra da bunun sürdürüleceğini belirten Yıldırım, "Ancak buradaki ince nokta Kıbrıs Türk halkının geleceğinin teminat altına alınması ve beklenmedik bir tatsız olayın yaşanmamasıdır. Güvenlik ve garantilikler konusu, Türkiye için vazgeçilmez hususlardır. Ayrıca adada kurulacak yeni yönetim şeklinde adil, eşit, her iki tarafın temsil edileceği bir yapının oluşturulması da olmazsa olmaz hususların başında gelmektedir." ifadesini kullandı.

Kıbrıs'ın Rum ve Türk taraflarından heyetler, 3 garantör ülkenin diplomatik işlerden sorumlu temsilcileriyle birlikte 12 Ocak'ta Kıbrıs sorunuyla ilgili ilk konferansa katıldı. Konferans, esas olarak güvenlik ve garantör ülkeler sorununu ele aldı. Kıbrıs sorunuyla ilgili ikinci konferans 13 Mart'tan sonra Cenevre'de yapılacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor