Temyiz Mahkemesi'nden Trump'ın vize yasağı talebine ret

2017-02-05 20:22:28 CRI

ABD'de Temyiz Mahkemesi, hükümetin, Başkan Donald Trump'ın 7 İslam ülkesine uyguladığı vize ve ülkeye giriş yasağının tekrar yürürlüğe konulması talebini reddetti.

ABD Adalet Bakanlığı'nca yapılan, Washington eyaleti Seattle kentinin Federal Yargıcı James Robart tarafından verilen, Başkan Donald Trump'ın 7 İslam ülkesine uyguladığı vize ve ülkeye giriş yasağını askıya alan karara ilişkin temyiz başvurusunun reddedildiği bildirildi.

ABD medyasında yer alan habere göre, ABD Adalet Bakanlığı, Federal Yargıç Robart'ın 7 ülkeye uygulanan vize yasağıyla ilgili kararının iptali için Temyiz Mahkemesi 9. Dairesi'ne başvurmuştu.

Yargıç Robart'ın cuma günü aldığı karar, yönetim cephesinde tepkiyle karşılanmıştı. Beyaz Saray yazılı bir açıklama ile kararı eleştirirken, Trump da Twitter hesabından kararı "gülünç" olarak nitelendirmişti.

Trump, imzaladığı başkanlık kararnamesi ile Sudan, Irak, Suriye, İran, Libya, Yemen ve Somali vatandaşlarına vize verilmemesi ve bu ülkelerden gelenlerin ülkeye alınmaması talimatını vermişti. Kararnameyle ayrıca Suriye'den mülteci girişi süresiz askıya alınmıştı.

Trump'ın kararı ülke çapında protestolara yol açmış, yeni başkan içeriden ve dışarıdan pek çok siyasi liderden tepki görmüştü.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor