Senatörlerden Trump'a İran mektubu

2017-02-03 20:00:54

ABD Senatosunda Cumhuriyetçi ve Demokratlardan oluşan 22 senatör bir mektupla Başkan Donald Trump'a balistik füze denemesinden dolayı İran'a yaptırım uygulanması ve BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasının sağlanması çağrısında bulundu.

Tennessee eyaletinin Cumhuriyetçi Senatörü ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker ile Maryland eyaletinin Demokrat Senatörü Benjamin Cardin tarafından kaleme alınan, ayrıca 22 senatör tarafından imzalanan mektupta İran'ın hafta başında gerçekleştirdiği balistik füze denemesinden duyulan kaygı dile getirildi.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Terör gruplarını desteklemekten balistik füze denemesine kadar son derece istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini durdurmak için İranlı liderlerin yeterli baskı hissetmesi gereklidir. Mevcut yaptırımların tam uygulanması ve balistik füze denemesi için ek yaptırımların belirlenmesi önemlidir.”

Uluslararası toplumun İran'a karşı bir araya gelebileceğini ümit ettiklerini dile getiren senatörler İran'dan hesap sorulması çerçevesinde yönetimin çabalarını destekleyeceklerini belirttiler.

ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırmasını memnuniyetle karşılayan senatörler ABD'nin, BM'nin İran'a yönelik kararlarının uygulanması konusunda uluslararası topluma liderlik etmesi çağrısında bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı hafta başında İran'ın orta menzilli balistik füze denemesi yaptığını ve füze atmosfere tekrar giremeden infilak ettiği için denemenin başarısız olduğunu duyurmuştu.

Bu gelişme üzerine Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn İran'ı sert şekilde uyarmıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor