Avrupa: Mülteci sorunu çözümünde kararlıyız

2017-02-03 16:06:35

Bugün düzenlenmesi beklenen Avrupa Birliği Zirvesi'nin ana hedefinin mültecilerin Libya'dan AB'ye kontrolsüz girişini engellemek olduğu bildirildi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, dün Brüksel'de yaptığı konuşmada, AB'nin söz konusu hedefi gerçekleştirme gücüne sahip olduğunu söyledi. Tusk, mültecilerin Libya'dan yasa dışı yollarla AB'ye girmesini engellemenin, AB'nin mülteci sorununu kontrol altına alması için tek çözüm olduğunu ifade etti.

Tusk, geçen iki günde bazı AB liderleri ve Libya başbakanı ile ayrı ayrı görüşme yaptığını ve AB'nin söz konusu sınır denetimi hedefini gerçekleştirme gücüne sahip olduğu neticesine ulaştığını belirtti.

AB ile Türkiye arasında geçen yılın Mart ayında mülteci konusunda anlaşmaya varılmıştı. Ardından Ortadoğu bölgesinden Ege Denizi üzerinden AB'ye giden mülteci sayısında düşüş yaşandı, ancak Kuzey Afrika'dan Akdeniz yoluyla AB'ye giren mülteci sayısı arttı.

Birleşmiş Milletler'in raporuna göre, 2016 yılında gemiyle İtalya'ya ulaşan mülteci ve yasa dışı göçmenlerin sayısı 180 bini aştı. Önceki yıl İtalya'ya giren kaçak göçmen sayısının çok üstünde olan bu rakam İtalya'ya ağır bedel ödetiyor.

AB Zirvesi'nin bugün Malta'da düzenlenmesi bekleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor