Trump'ın vize yasağına dünyadan tepki yağdı

2017-02-02 16:53:21

ABD Başkanı Donald Trump'ın 7 İslam ülkesinin vatandaşlarına getirdiği vize yasağına dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD'deki vize yasağının AB'nin tarzı olmadığını belirterek, "Suriyeli ve savaştan kaçan diğer sığınmacılara ev sahipliği yapmayı sürdüreceğiz." dedi.

Trump'ın Meksika sınırına duvar örme kararına da atıfta bulunan AB yetkilisi, "Avrupa'nın geçmişi bize şunu öğretiyor: Ayrım ve duvarlara yatırım yaptığınızda, çevrenize duvarlar ördüğünüzde kendinizi hapiste bulursunuz" değerlendirmesinde bulundu.

BM'den, ABD'ye vize yasağını kaldırması çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump'ın nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 7 ülkeye vize yasağınına ilişkin, "ABD'nin ya da diğer ülkelerin kendilerini terörden en iyi korumasının yolu bu değil ve etkili olduğunu düşünmüyorum. Bu önlemler en kısa sürede kaldırılmalı" dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Bağdat'taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaptığı ve devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında, ABD yönetiminin aralarında Irak'ın da bulunduğu 7 İslam ülkesinin vatandaşlarının ABD'ye girişini engelleyen kararı gözden geçirmesini istedi. Masum, "ABD Başkanı Trump'ın bu kararı bizim için şok etkisi yarattı" dedi.

Ayrıca Afrika'daki Müslüman dini liderler ve insan hakları savunucuları da Trump'ın, göçmenlerin ABD'ye girişini engelleyen kararını kınadı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor