Ban Ki-moon: Cumhurbaşkanlığına aday olmayacağım

2017-02-01 16:31:19 CRI

BM genel sekreterlik görevi, 31 Aralık 2016'da sona eren Ban Ki-moon, Ulusal Meclis'te düzenlediği basın toplantısında ülkesinin devlet başkanlığına aday olmayacağını duyurdu.


Ban, "Siyasette bir değişim yaratma ve ülkeyi birleştirme yönündeki arzularımdan vazgeçiyorum. Bazı siyasi çevrelerin dar görüşlü, bencil tutumlarıyla hayal kırıklığına uğradım ve onlarla birlikte ilerlemenin anlamsız olduğu sonucuna vardım" dedi.


Ban, aralık ayında, New York'ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Ulusuma yardımı olacaksa, çekinmeden kendimi yakarım" ifadesini kullanmıştı.


BM genel sekreterliği görevinden önce Kore Cumhuriyeti'nin dışişleri bakanlığını yapan Ban, BM'de yaklaşık on yıl boyunca edindiği tecrübeleri, ülkesinin ilerlemesi ve gelişmesi için kullanabileceğini söylemişti.


BM Genel Sekreteri olarak iki dönem görev yapan Ban Ki-moon, koltuğunu 31 Aralık 2016'da Portekizli Antonio Guterres'e devretmişti.


Kore Cumhuriyeti'nde nisan ya da mayıs ayında erken seçime gidilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, adının karıştığı skandalın ardından parlamentonun kararıyla görevinden azledilmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor