“Rusya-Çin ilişkisi örnek bir ilişki”

2017-01-26 15:18:43

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Çin'le stratejik dostluk ilişkisini geliştirme politikasını değiştirmediklerini söyledi.

Lavrov, Rusya-Çin ilişkisinin, bu yüzyılda sorumlu büyük ülkeler arasında geliştirilen ikili ilişkilere örnek oluşturduğunu kaydetti.

Sergei Lavrov, dün Rus Duması'nda yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer seviyelerdeki diplomatik işbirliğinde iki ülkenin küresel istikrarı koruyan önemli aktörler olduklarını belirterek, Rusya ile diğer herhangi bir ülke arasındaki ilişkinin, Rusya-Çin ilişkisini etkileyemeyeceğini söyledi.

Tüm büyük ülkelerin sorumluluklarının farkında olması ve uluslararası ilişkilerde çatışma yaratmaması gerektiğini dile getiren Sergei Lavrov, Rusya, Çin ve ABD'nin yapıcı roller üstlenerek ilişki kurmasını beklediklerini ifade etti.

Sergei Lavrov ayrıca, Çin'in İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nı, Rusya'nın ise Avrasya ekonomik entegrasyon sürecini uygulamakta olduğunu kaydederek, iki ülkenin bu girişimlerinin açıklık ve işbirliğine dayandığını kaydetti. Lavrov, ticari serbestliği ve karşılıklı yatırımı teşvik eden tüm ülkelerin bu girişimlere iştirak edebileceğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor