ABD'li yetkili: Çin, ekonomik sınamalarla başa çıkabilir

2017-01-18 16:40:26 CRI

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Nathan Sheets dün yaptığı açıklamada, Çin ekonomisinin kritik bir yapısal dönüşüm sürecinden geçtiğini, ancak hükümetin karşı karşıya kalınan sınamalarla başa çıkabilecek araçlara sahip olduğunu söyledi.

Washington Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'nda konuşma yapan Sheets, Çin'in ekonomide yapısal dönüşüm önlemleri aldığını, bu süreçte ihracat ve yatırımdan ziyade iç tüketim odaklı büyümenin sağlanacağını belirtti. Sheets, Çin'in ekonomi verileri ile politika geliştirmede şeffaflığı ve öngörülebilirliği yükselterek döviz kuru sisteminde reformu ilerlettiğini ifade etti.

Çin'in ekonomik büyüme modelini dönüştürme sürecinde büyük gelişme kaydetmesine rağmen finans sektörünün zayıflığı gibi bir dizi zorlukla karşı karşıya bulunduğunu belirten Nathan Sheets, geçmişe bakıldığında Çin hükümetinin bu tür zorlukları aşabilecek durumda olduğuna dikkat çekti.

Nathan Sheets ayrıca, “Çin ve ABD, yüksek kaliteli ikili yatırım anlaşmasını tamamlayabilirse, Çin, ekonomik reformlarını bir adım ileri taşıyabilecek, aynı zamanda iki ülkenin ticari ve ekonomik bütünleşmesi ile işbirliği de güçlendirilecek” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor