BM'de ateşkes kararı kabul edildi

2017-01-01 15:20:43 CRI

BM Güvenlik Konseyi, Türkiye ve Rusya'nın çabalarıyla gerçekleştirilen Suriye ateşkes mutabakatını oy birliğiyle kabul etti.


BMGK, Suriye'de yürürlüğe giren ateşkes mutabakatını kapalı oturumda görüştükten sonra Rusya ve Türkiye tarafından Konsey'e sunulan karar tasarısını oy birliğiyle onayladı.


Kararda, Güvenlik Konseyi'nin Türkiye ve Rusya'nın Suriye'de şiddeti sona ettirmek ve siyasi süreç başlatmak için harcadıkları çabaları olumlu karşıladığı ve desteklediği ifade edildi. Kararda ayrıca, Güvenlik Konseyi'nin Kazakistan'ın Astana kentinde ilgili tarafların gerçekleştireceği görüşmelerden umutlu olduğu kaydedildi.


Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, söz konusu kararın oy birliğiyle onaylanmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti. Wu, bunun, BM ve uluslararası toplumun Suriye'de kapsamlı ateşkes uygulanması ve krizin siyasi yolla çözülmesine verdiği desteği gösterdiğini dile getirdi.


Siyasi görüşmenin Suriye meselesinin tek çözümü olduğuna vurgu yapan Wu ayrıca, uluslararası toplumun fırsatı değerlendirerek Suriye'de siyasi sürecin yeniden başlatılması için koşullar yaratması gerektiğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor