AİGK, Rusya Ankara Büyükelçisi suikastı ile ilgili açıklama yaptı

2016-12-25 16:56:25 CRI

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'na (AİGK) üye ülkelerin dışişleri bakanları, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikasta uğrayarak hayatını kaybetmesi üzerine dün bir açıklama yaptı.

Açıklamada, terör saldırısını organize eden ve finansman desteği sağlayanların hukuki cezaya çarpıtılması, olay hakkında kapsamlı soruşturma yapılması gerektiği kaydedildi.

Açıklamaya göre, terörün her çeşidinin, uluslararası barış ve güvenliğe ciddi tehdit oluşturduğu, Birleşmiş Milletler Tüzüğü ve tüm uluslararası hukukta belirlenen hususlar uyarınca, terörizm tehdidine karşılık her türlü önlemin alınması gerektiğine işaret edildi.

AİGK'in tüm üye ülkelerinin, “BM Küresel Terörle Mücadele Stratejisi”ni, BM Güvenlik Konseyi'nin, terör örgütlerine terörist katılımını sağlama, yardım ve yataklık gibi terör eylemelerine destek veren tüm hareketlerin önlenmesiyle ilgili kararları hayata geçirerek, terörzime darbe indirmek için büyük çaba göstereceği bildirildi.

Diplomatik temsilciler ve konsolosluk yetkililerinin dokunulmazlığı ilkesine vurgu yapan AİGK'in üye ülkelerinin dışişleri bakanları, diplomatik temsiller ve konsolos yetkililere yönelik herhangi bir saldırının önlenmesi için tüm uygun önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor