Trump: ABD, nükleer kapasitesini güçlendirmeli

2016-12-23 16:40:31

ABD Başkanı seçilen Donald Trump, dün yaptığı konuşmada, ABD'nin nükleer kapasitesini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Trump, dün sosyal medya sitesi Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Dünya nükleer silah konusunda ortaklaşa mantıklı bir noktaya gelene kadar ABD nükleer silah kapasitesini iyice güçlendirmeli ve genişletmeli” dedi.

Trump, sergilediği bu tavır hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Trump'ın geçici ekibi tarafından dün yayınlanan bir açıklamada, “nükleer kapasitenin güçlendirilmesi” beyanatının ABD'nin nükleer harp başlıklarının sayısını artırmasını kastetip kastetmediği ile ilgili sorulara cevap verilmedi.

Açıklamaya göre, Trump'ın sözünün, nükleer silahların yayılmasının tehdit oluşturacağı ve bunun önlenmesinin son derece önemli olduğu belirtildi.

Alınan diğer bir habere göre, Trump'ın açıklamasından birkaç saat önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı bir konuşmada, Rusya'nın stratejik nükleer gücünün askeri potansiyelini güçlendirmesi gerektiğini belirtti.

1970'li yıllardan beri, ABD'nin Sovyetler Birliği'yle, ardından Rusya Federasyonu ile nükleer silahların azatılması üzerine bir dizi anlaşmaya vardı.

ABD ve Rusya liderleri, Nisan 2010'da Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'ta “Taarruz Silahlarının Azatılması ve Kısıtlanması Antlaşması”nı imzaladı. Buna rağmen, ABD ve Rusya'nın nükleer harp başlıklarının sayısı hâlâ dünyanın yüzde 90'dan fazlasını oluşturmakta.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor