Akıncı ile Anastasiadis ara bölgede bir araya geldi

2016-12-23 09:43:54 CRI

Kıbrıs Türk Kesimi Lideri Akıncı ile Rum lider Anastasiadis, Kıbrıs sorununa BM gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde, ara bölgede bulunan BM İyi Niyet Misyonu Ofisi'nde görüştü.


Yaklaşık dört saat süren görüşmede, Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile diğer yetkililer hazır bulundu.


Akıncı, bir taraf için olumlu olanın diğer taraf için olumsuz olmaması, bir taraf için güvence teşkil eden unsurların diğer taraf için tehdit algısı yaratmaması gerektiğini belirterek, bunu sağlamanın yolunun da müzakere etmekten geçtiğini kaydetti.


Yapılması gerekenin iyi niyetle tüm tarafların kabul edebileceği, akıl, makuliyet ve gerçekçilik yolunda buluşabilmek olduğunu ifade eden Akıncı, tarafların birbirlerine pozisyonlarını empoze edemeyeceklerini, bunun ancak uzlaşmayla olabileceğini vurguladı.


Akıncı, Cenevre Konferansı'na gitmeden önce gerek müzakereciler gerekse liderler düzeyinde toplantıların devam ettiğini belirterek, liderlerin 4 Ocak'ta toplanacağını, gerekirse 9 Ocak'tan önce de bir liderler toplantısı daha yapılabileceğini belirtti.


Taraflar, 1 Aralık'ta aldıkları kararla İsviçre'nin başkenti Cenevre'de 9 Ocak'ta bir araya gelme, 11 Ocak'ta kendi haritalarını sunma ve 12 Ocak'ta da garantör ülkelerin katılacağı uluslararası konferansta bir araya gelme konusunda anlaşmıştı. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor