Türkiye ve Rusya Karlov suikastını birlikte soruşturacak

2016-12-20 12:40:53 CRI

Türkiye ve Rusya'nın, Büyükelçi Andrey Karlov suikastını ortaklaşa soruşturacağı bildirildi.


Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un dün Anakara'da suikast sonucu öldürülmesinin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında  yapılan telefon görüşmesinde olayın ortaklaşa soruşturulması konusunda fikir birliğine varıldı.


Erdoğan olay gecesinde televizyonda yaptığı konuşmada, saldırının Türk-Rus ilişkilerine yönelik bir provokasyon olduğunu ifade ederek, saldırıya ilişkin soruşturmanın Rusya ile ortak yürütüleceğini söyledi.


Erdoğan, Karlov'un alçakça ve hunharca katledilmiş olmasını nefretle kınadığını söyledi.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikast sonucu öldürülmesini sert dille kınadı.


Putin, teröristlerin şiddet eylemlerine karşı mücadeleyi daha da güçlendireceklerini vurgulayarak şunları kaydetti:


“Söz konusu suç eylemi Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ve Suriye'deki barış sürecinin önünü kesmeyi amaçlıyor. Oysa Suriye'deki çatışmaları çözmek için Rusya, Türkiye ve İran gibi ilgili taraflar çaba harcamakta. Bu olaya verilecek tek cevap ise teröristlere yönelik darbelerin daha da güçlendirilmesi.”


Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ise, Ankara'da meydana gelen olayın ardından yaptığı açıklamada, saldırıyı kınayarak, "Yaşanan bu menfur olay Rusya ile Türkiye arasında devam eden ve gelişmekte olan ilişkileri bozmaya yönelik." dedi.


Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yaptığı açıklamada, Karlov'un ölümü ve iki kişinin de yaralanması ile sonuçlanan Ankara saldırısını sert biçimde kınadıklarını belirtti. ABD'nin bu alçak saldırının araştırılmasında, Rusya ve Türkiye'ye yardım etmeye hazır olduğunu vurgulayan Kerry, “Bu alçakça saldırı, dünyanın değişik yerlerinde ülkelerini temsil etmeye çalışan tüm diplomatların haklarına ve güvenliklerine karşı da yapılmıştır” dedi.


ABD'nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump ise, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırıcı sonucu öldürülmesine ilişkin taziye mesajı yayımladı.
Trump mesajında, "Bir büyükelçinin öldürülmesi uygar düzenin bir ihlalidir ve evrensel olarak kınanmalıdır." ifadelerine yer verdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor