Halep'ten çekilmeler devam ediyor

2016-12-20 11:07:10 CRI

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'ya göre, hükümet karşıtı silahlı güçleri ve yakınlarını taşıyan 50'den fazla otobüs dün Halep'ten ayrıldı.


Halep'ten çekilmeler devam ederken, Şiilerin yaşadığı ve hükümet karşıtı silahlı kişiler tarafından kuşatılan Kafraya ve Foa kasabalarından çekilen siviller de aynı gün otobüslerle Halep'e ulaştı.


Sadece 18 Aralık'ı 19 Aralık'a bağlayan gecede 6 bin kişinin Halep'ten çekildiği bildirildi.


Bununla ilgili olarak, BM Güvenlik Konseyi'nde dün oyanlanan bir kararla, Halep'teki çekilme sürecinde denetleme rolü oynaması için BM görevlilerine yetki verildi.


Sivillerin, gönüllü olarak ve güvenli bir şekilde Halep'ten çekilmesinin güvence altına alınması gerektiğine vurgu yapılan kararda, ayrıca ilgili taraflardan, BM gözlemcilerinin güvenli, acil ve engelsiz olarak denetim yapması için garanti sağlaması istendi.


Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir diplomat dün yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Halep'ten çekilenleri kabul etmeyi planlamadığını söyledi. Diplomat, Halep'ten gelenlerin Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ve çevresinde kalmasını istediklerini ve onlar için bir kamp kurulacağını belirtti.


Suriye'de çatışmanın başlamasından bu yana milyonlarca Suriyeli, komşu ülkelere kaçtı. Türkiye yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteciyi kabul etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor