Kıbrıslı liderler 5 maddede anlaştı

2015-05-29 10:47:15

Kıbrıslı liderler 5 maddede anlaştı

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs'ta Türk ve Rum liderlerin bir dizi güven artırıcı önlem konusunda beş maddede uzlaşma sağladığını açıkladı.

Kıbrıs Türk kesiminin lideri Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, müzakere süreci kapsamında BM Özel Elçisi Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde ara bölgede bulunan BM İyi Niyet Misyonu Ofisi'nde bir araya geldi.

Özel Elçi Eide, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, iki toplumlu, iki bölgeli federasyon için oluşan olumlu havaya liderlerin katkı yapmaya devam edeceklerini vurguladı. Liderlerin bir sonraki görüşme tarihleri konusunda da anlaştığını ifade eden Eide, iki liderin 17 Haziran, 29 Haziran, 10 Temmuz ve 27 Temmuz'da bir araya geleceklerini kaydetti.

Espen Barth Eide, liderlerin 5 maddede uzlaşma sağladığını belirterek, bu çerçevede Lefke Aplıç ve Derinya kapıları başta olmak üzere daha çok geçiş kapısı açılması için çalışmaların başlatılacağını kaydetti.

Kıbrıs müzakereleri yedi aylık aranın ardından 15 Mayıs'ta yeniden başlamış, Anastasiadis ve Akıncı 23 Mayıs'ta ara bölgede bir araya gelerek Rum ve Türk tarafını birlikte ziyaret etmişlerdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor