Barış Pınarı Harekâtı sürüyor

2019-10-14 19:39:16

Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda kalan yaklaşık 480 kilometrelik Suriye sınırı boyunca 30-40 kilometre derinlikte bir güvenli bölge oluşturulması amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekâtı sürüyor.

Türk Silah Kuvvetleri (TSK) Tel Abyad ve Haseke-Halep karayolunun kontrolünü sağladığını açıkladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Ekim'de medya mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Haseke ve Ayn El-Arab'ı da alarak operasyonu tamamlamış olacağız. Güvenli bölge haritasına uygun şekilde 30-35 kilometrelik bir derinliğe kadar ineceğiz. Tel Abyad tarafında 17 köy kontrol altına alınmış, şehir merkezi iki taraftan kuşatılmıştır. Şu ana kadar kontrol altına alınan alanın büyüklüğü 109 kilometrekaredir.”

Öte yandan Erdoğan, bugün Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi vesilesiyle Bakü'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevinde basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, "Şu anda etkisiz hale getirilenlerin sayısı 550'ye ulaştı. Bunların içerisinde 500 ölü var. Bunun yanında 26 yaralı, 24 teslim olan var" ifadelerini kullandı.

Suriye ordusu kuzeye ilerliyor

Öte yandan Suriye haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Suriye ordusu Rakka ve Haseke eyaletlerinin kuzey sınır bölgesinde "Türkiye'nin işgalini karşılamak için" harekete geçti.

BBC de PYD kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Suriye hükümeti Türk ordusunu engellemek için sınır bölgesine asker göndermeye karar verdi.

Lübnan basını da Suriye ordusunun 48 saat içinde Kürtlerin kontrol ettiği stratejik sınır kenti Kobani'ye konuşlanacağını duyurdu. Suriye ordusu dün akşam saatlerinde Münbiç kentine girdi.

Oklahoma Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Başkanı Joshua Landis'e göre, Suriye ordusunun kuzeye ilerlemesiyle Türkiye büyük baskı altında olacak. Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, iki ülke arasında kapsamlı savaşı önlemek için diplomasi becerilerini kullanmak durumunda.

Rus basınında yer alan haberlere göre, Kürtler IŞİD'le mücadelede ABD'nin ana müttefiki konumundaydı. Ancak ABD tarafından “terk edilen” Kürtler “ortada kaldı.”

Fransa ve Almanya liderleri: Saldırı durdurulmalı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, yaptıkları görüşmede, Türkiye'nin askeri operasyonlarını durdurması çağrısında bulundu.

Emmanuel Macron, düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump ve Erdoğan'la görüş alışverişinde bulunduğuna dikkat çekerek, “Net bir sinyal gönderdik. Ortak isteğimiz: Saldırı durdurulmalı” sözlerini kullandı.

Türkiye'nin askeri operasyonunun dayanılmaz bir insani kriz yaratabileceğini ve IŞİD'in bölgeye geri dönebileceğini savunan Macron, Türkiye'ye silah satmayı durdurmanın ardından Fransa ve Almanya'nın başka tedbirler de alacağını ifade etti.

Angela Merkel, “Türkiye'nin çıkarını ve güvenliğini düşünmemiz gerekiyor. Ancak Türkiye işgale son vermeli. Çünkü insani bir durum vardır. Kürtlere yönelik operasyonları kabul edemeyiz” ifadelerini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor