Türkiye Barış Pınarı Harekâtı'nı başlattı

2019-10-10 11:23:59

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan PKK, YPG ve DAEŞ terör örgütlerini hedef alan Barış Pınarı Harekâtı'nın başladığını ilan etti.

Erdoğan Twitter'dan dün yaptığı açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekâtı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacaklarını ve tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracaklarını vurguladı.

Öte yandan Suriye devlet televizyonu, TSK'nın Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke bölgesine askeri operasyon düzenlediğini bildirdi. Haberde TSK'nın Resulayn kenti ile el-Macrafa, el-Maşrafa ve Harbat eş-Banat köylerindeki Demokratik Suriye Güçleri (DSG) mevzilerini de savaş uçaklarıyla vurduğu, operasyonda altyapı tesislerinin büyük hasar gördüğü ve çok sayıda sivilin evlerinden kaçtığı belirtildi.

Türkiye Ortadoğu Strateji Araştırma Merkezi Suriye Araştırmacısı Oytun Orhan, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekâtı'yla önümüzdeki Trump-Erdoğan zirvesine kadar Suriye'nin kuzeydoğusunda kontrol alanını mümkün olduğu kadar genişletmeyi istediğini kaydetti.

Türkiye Savunma Bakanlığı tarafından dün akşam yapılan açıklamada, TSK'nın 181 “millitan hedefini” vurduğu ve kara kuvvetlerinin Suriye sınırına girdiği bildirildi.

Reuters Haber Ajansı'nın haberine göre, TSK'nın hava saldırısında Demokratik Suriye Güçleri'ne mensup 3 asker ve en az 5 sivil öldü, onlarca sivil de yararlandı. Demokratik Suriye Güçleri Sözcüsü Mustafa Bali Twitter hesabında “Tel Abyad'da TSK'nın saldırısına başarıyla direndik” mesajını paylaştı.

Erdoğan'dan Putin'e telefon

Kremlin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği duyuruldu.

Açıklamaya göre, Putin, askeri operasyonların Suriye krizinin çözümünde harcanan ortak çabaları zedelememesi için Türkiye'nin dikkatli bir şekilde değerlendirme yapması çağrısında bulunarak, Suriye'nin birliği ve toprak bütünlüğünün korunmasının ve egemenliğine saygı duyulmasının çok büyük önem taşıdığını kaydetti.

Trump: Kötü bir karar

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye'nin askeri operasyonu başlatmasından birkaç saat sonra yaptığı açıklamada, Suriye'ye saldırı düzenlemenin “kötü bir karar” olduğunu ve ABD'den onay almadığını söyledi. Trump, “Orada Amerikan askerler yok” ifadesini de sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Trump, dün yaptığı açıklamada ise "PKK Türkiye'nin düşmanıdır, yıllardır mücadele ediyorlar" demişti. Suriye ile ilgili kararının doğru olduğunu savunan Trump, "Artık bu sonu gelmez savaşı bitirmenin zamanı gelmişti." dedi.

Beyaz Saray'dan 6 Ekim'de yapılan açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin kuzey bölgesinde düzenleyeceği askeri operasyonlara destek vermeyecekleri ve katılmayacakları belirtilerek, ABD ordusunun bölgeden çekileceği ifade edilmişti.

İran'dan tepki

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan önceki gün yapılan açıklamada ise yabancı güçlerin Suriye sınırında herhangi bir askeri operasyona kalkışmasına karşı çıkıldığı ve Türkiye'nin Suriye sınırını aşıp muhtemel bir harekata başlamasından endişe duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'nin Suriye'de askeri harekatının güvenlik sorunlarını çözmekten ziyade kendisine ciddi zarar getireceği kaydedildi.

İran'ın Suriye hükümeti ve Türkiye tarafıyla konuyu görüşmek istediğine dikkat çekilen açıklamada, bütün sorunları çözmenin önkoşulunun Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi olduğuna işaret edildi.

Öte yandan İran'ın yarı resmi olan Tasnim Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, İran kara kuvvetleri dün Türkiye sınırı yakınında askeri tatbikat düzenledi.

Habere göre, İran'ın kuzeybatı bölgesindeki Azerbaycan eyaletinde yapılan tatbikat, ordunun savaş hazırlık durumunu ve savaş cephesindeki hareket kabiliyeti ile esnekliğini değerlendirmeyi hedefliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor