ABD'nin ikilemi: Yaptırım Ankara'yı daha da uzaklaştırabilir

2019-07-18 19:04:28

Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamalarda, S-400 hava savunma sistemi alımından dolayı Türkiye'nin F-35 programından çıkarılacağı belirtildi.

Çin'in Xinhua haber ajansında yer alan bir yorumda ABD'nin söz konusu kararı değerlendirilerek, bu kararın ABD-Türkiye ilişkilerine darbe indireceği ve yakınlarda Türkiye'ye ekonomik yaptırımlar getirilebileceği belirtildi.

Liu Chen ve Liu Pinran'ın kaleme aldığı; “ABD'nin missileme girişimi tükendi mi?” başlıklı makalede, ABD'nin yaptırım önlemleri planlarken titizlik göstereceği, çünkü Türkiye'nin Rusya'yla daha da yakınlaşmasını görmek istemediği de dile getirildi.

ABD Başkanı Trump 2017 yılının ağustos ayında Rusya ve bazı ülkeleri hedef alan CAATSA yaptırımlarını (ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma ve Mücadele Etme Yasası) imzalamıştı.

Yasada Rusya'nın istihbarat veya savunma birimlerine mensup bireyler ve kuruluşların listesi yer alıyor, bu listedeki herhangi bir birey veya kuruluşla ticaret yapanların yaptırım kapsamına gireceği belirtiliyor. Bu yasaya göre, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması, yaptırım için zemin oluşturdu.

Xinhua'da yer alan yorumda, ABD'nin Türkiye'ye farklı derecede ekonomik yaptırım uygulayabileceği savunuluyor. Yoruma göre ABD'li bankalar Türk şirketlerine verilen kredi miktarını sınırlayabilir, hatta Rusya'yla ticaret yapan Türk şirketleri ABD'nin finans sisteminin dışında bırakılabilir.

Trump'ın S-400 savunma sistemiyle ilgili olarak bundan önce yaptığı açıklamalar ise, Türkiye'ye ağır yaptırımlar getirilmeyeceğine işaret ediyor.

Yorumda Amerikalı bir emekli oramiralin sözlerine de yer veriliyor; S-400 konusunda Türkiye'nin kararlı olduğu, kendi jeopolitik çıkarları için ABD'nin NATO kapsamında Türkiye'yle uzlaşma yöntemi bulması gerektiği belirtiliyor. Türkiye'yi Rusya'nın kucağına itmenin, ABD için büyük bir hata olduğu savunuluyor.

Bazı NATO yetkilileri, Türkiye'nin S-400 sisteminde ısrar ederek tecrit edilme riskiyle karşı karşıya bulunabileceğini kaydediyor.

Xinhua'da çıkan yorumda, Türkiye'nin NATO toplantılarına katılmasının yasaklanabileceği de eklenmiş.

Buna karşın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye'nin NATO'ya katkısı ve NATO'nun Türkiye ile işbirliği, F-35'lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. S-400 meselesini küçümsemiyorum, ancak bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400'lerden çok daha fazlasıdır" açıklamasında bulundu.

Diğer yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetiminin Türkiye'yi F-35 programından çıkarmasının hiçbir meşru gerekçeye dayanmadığını belirterek, "ABD'yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet diyoruz" açıklamasını yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor