İstanbul'da Ekrem İmamoğlu dönemi

2019-06-24 20:25:56

Türkiye Yüksek Seçim Kurulu tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu, yüzde 54,21 oranında oy alırken, eski başbakan ve iktidar partisinin adayı Binali Yıldırım oyların yüzde 44,99'unu kazandı.

Ekrem İmamoğlu seçim zaferinin ardından dün akşam siyaset sahnesine çıktığı Beylikdüzü'nde konuştu.

İmamoğlu, "İstanbul'da seferberlik başlatacağız. İstanbul'u hep birlikte ayağa kaldıracağız. Kısa zamanda büyük işler başarmamız lazım. Çok çalışmamız lazım" dedi.

İmamoğlu, inançlara saygı için, Mevlana'yı, Yunus Emre'yi, Hacı Bektaş-ı Veli'yi hatırlatmak için geldiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Biz bu şehirde herkesin inancına saygı duyan, bu ülkenin, bu şehrin gelişmesi için aklı, bilimi tercih eden, yok Alevi'si, Sünni'si, herkesi kucaklamaya geldik. Bu şehirde azınlık diye bir kavram yok. Biz bu şehirde Rum'u, Ermeni'si, Süryani'si, Yahudi'si, herkesi kucaklaşacağız. Biz bu şehirde demokrasiyi, adaleti inşa edeceğiz. Biz bu güzel şehirde size söz veriyorum, geleceği inşa edeceğiz. Maneviyatını bilen, maneviyatına, milli değerlerine her daim sahip çıkan, vatanın bölünmez bütünlüğünü her yerde savunan ama yanı sıra her yerde 'Tam bağımsız Türkiye' diyen, biz aynı zamanda gelecek için fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştireceğiz. Biz size söz veriyoruz, ne sizi aldatacağız ne de aldanacağız."

İstanbullular huzurunda yurdun insanlarına seslendiğini dile getiren İmamoğlu, "Evet ben bir projeyim, ben Cumhuriyet'in, Türkiye Cumhuriyeti'nin, Atatürk Cumhuriyeti'nin projesiyim." dedi.

"İstanbul ittifakına teşekkür ediyorum"

Bu süreçte yanında olan eşine, ailesine, İstanbul'un gençlerine, teşekkür edip, ailesinin kendisine güç katacağını ifade eden İmamoğlu, "Benim ailem siyasette ben koşarken sadece bana destek olacak. Siyaset hizmet alanıdır, görev alanıdır. Hizmet edeceğiz." dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı gün, İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Twitter hesabından değerlendirme yapan Erdoğan şunları kaydetti:

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimi sonuçlarının İstanbul'umuz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Milli irade bugün bir kez daha tecelli etmiştir. Gayrı resmi sonuçlara göre seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu'nu tebrik ediyorum.”

Seçim sonuçlarına ilişkin yasağın kalkmasının ardından konuşan Binali Yıldırım ise, Ekrem İmamoğlu'nu tebrik etti. Yıldırım, İmamoğlu'na çalışmalarında yardımcı olmaya gayret edeceklerini de söyledi.

Çin medyası seçimi nasıl gördü?

İstanbul seçimleri tüm dünya medyasında olduğu gibi Çin medyasında da yakından izlendi.

Xinhua haber ajansı seçim sonucunu anında duyururken, ülkenin etkili haber platformlarından Guanchazhe (Gözlemci) seçimle ilgili geniş bir analize yer verdi. “İktidar partisi yine kaybetti, bu kez fark daha büyük” başlıklı analizde, İstanbul'un Türk siyasetindeki önemine dikkat çekildi ve Erdoğan'ın kabinede bazı değişiklikler yapabileceği belirtildi.

(https://www.guancha.cn/internation/2019_06_24_506785.shtml)


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor