Erdoğan: ABD S-400 nedeniyle yaptırım uygularsa karşılık veririz

2019-06-21 09:46:10

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 Rus savunma sistemleri nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması halinde buna karşılık vereceklerini söyledi.

S-400 anlaşmasının bitmiş bir anlaşma olduğunu söyleyen Erdoğan, Washington'un Türkiye'ye yaptırım uygulamayacağı görüşünde olduğunu dile getirdi.

ABD'nin olası bir yaptırıma karşı çok dikkatli olması gerektiğini belirten Erdoğan, Washington'un patriot savunma sistemi konusunda uygun bir teklifte bulunmadığını, F-35 programından çıkarılmaları halinde ise konuyu uluslararası mahkemelere taşıyacaklarını söyledi.

Erdoğan ABD Başkanı Donald Trump ile iyi ilişkilerden memnun olduğunu ancak Trump'ın emri altında çalışanlarla ilişkilerin "çok, çok farklı" olduğunu ve iki tarafın S-400 konusu da dahil sıklıkla anlaşmazlık yaşadığını söyledi.

ABD'de yaptırım seçenekleri masada

Bloomberg ABD'nin Türkiye'ye yönelik üç yeni yaptırım seçeneğini ele aldığını duyurdu. En fazla destek gören seçeneğin savunma sanayisine yönelik yaptırımları kapsadığı iddia edildi.

Bu seçeneğin Rusya ile işbirliği yapan şirketlere yönelik yaptırımları sağlayan "ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası" kapsamında uygulanabileceği belirtiliyor. Yaptırımların Türk şirketlerin ABD'den parça almasını ve ürünlerini ABD'de satmasını imkansız kılacağı belirtiliyor. Ayrıca şirketlerin ABD finans sistemine erişimi engellenebilecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor