Türkiye, ABD'nin vergi muafiyeti programından çıkarıldı

2019-05-17 20:47:36 CRI

ABD, Türkiye'nin 15 Mayıs'tan itibaren Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) programından çıkarıldığını, Türkiye'den ithal edilen çelik ürünlerine uygulanan yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin de yüzde 25'e indirildiğini açıkladı.

ABD hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin GTS programından yararlanmasını mümkün kılan ekonomik seviyenin artık üstüne çıktığı belirtildi.

Washington, ayrıca Türkiye'den ithal edilen çelik ürünlerine uygulanan gümrük vergisini yüzde 25'e indirdi. Söz konusu gümrük vergisi Ağustos 2018'de yüzde 50 oranına yükseltilmişti.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, mart ayında yaptığı açıklamada, ekonomisi artık gelişmiş olduğu için Türkiye'nin ABD ile ticarette avantaj sağlayan GTS programından çıkarılması gerektiğini söylemişti.

ABD yasalarına göre, bir ülkenin söz konusu programdan çıkarılması, ABD Kongresi'ne ve bu ülkeye bildirimde bulunulmasından en az 60 gün sonra geçerlilik kazanabiliyor.

GTS, gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelerden hazır ürünler ve yarı mamul ürünler ithalatında gümrük vergisi indirimi uygulamasını öngörüyor. En çok gözetilen ulus kaydı temelinde gümrük vergisi daha fazla indirilebiliyor veya tamemen kaldırılabiliyor.

Türkiye, ABD'nin GTS programından yararlanan 120 ülke ve bölgeden biriydi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor