Pence ‘Türkiye seçimini yapmalı' dedi, Ankara'nın mukabelesi aynı oldu!

2019-04-04 16:51:24

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NATO'nun 70. yılı dolayısıyla yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere Washington'da bulunuyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Türk-Amerikan ilişkilerini ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin ve son gelişmelerin ele alındığı ve ikili ilişkilerin öneminin vurgulandığı kaydedildi.

Ancak dışişleri bakanları görüşmesiyle ilgili ABD'den yapılan açıklamaya, Türk dışişlerinden itiraz geldi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo arasındaki görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamaya ilişkin, "Söz konusu görüşmeden önce kaleme alındığı aşikar olan açıklamanın görüşmenin içeriğini yansıtmadığı gibi, görüşmede gündeme dahi gelmeyen hususlara yer verdiği görülmektedir" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu'nun ABD temasları sırasında dikkat çeken bir ‘atışma' da iki ülkenin cumhurbaşkanı yardımcıları arasında gerçekleşti. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in sosyal medya hesabında paylaştığı “Türkiye seçimini yapmalı. Tarihin en başarılı askeri ittifakı içerisinde kritik bir ortak olarak kalmak mı istiyor, yoksa pervasız kararlar alarak bu ortaklığın güvenliğini riske atmak mı istiyor?” mesajına, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan Twitter'da benzer bir karşılık geldi: “ABD seçimini yapmalı. Türkiye'nin müttefiki olarak mı kalmak istiyor, yoksa NATO müttefikinin düşmanlarına karşı savunmasını zayıflatmak için teröristlerle güç birliği yaparak dostluğumuzu riske atmak mı istiyor?”

Diğer yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, NATO'nun kuruluşunun 70. yıldönümü nedeniyle The Washington Times'a bir makale yazdı. Çavuşoğlu “Zor zamanlarda birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” başlıklı makalesinde, dünyanın çeşitli risk ve zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu ve hiçbir ülkenin bunları tek başına ele alamayacağını belirtti. Çavuşoğlu, Türkiye savunma ve güvenlik politikasında NATO'nun merkezi bir rol oynadığını ve oynamaya devam edeceğini kaydetti.

Makalesinde ABD'nin YPG ile işbirliğini gündeme getiren Çavuşoğlu, bunu sona ermesi gerektiğini yazdı.

Günümüzde 29 üyesi buluna NATO, 4 Nisan 1949'da ABD ve 12 Avrupa ülkesi tarafından kuruldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor