Ankara'dan AP'nin Türkiye raporuna tepki

2019-03-14 10:31:14 CRI

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile üyelik müzakerelerini askıya alınması öngören raporu Ankara'da da geniş yankı buldu. Cumhurbaşkanlığı, AK Parti ve Dışişleri Bakanlığı'ndan karara sert tepki geldi.

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını öneren raporu kabul etmesine Ankara'dan tepkiler gecikmedi.

Kararı değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kararın yeniden ivme kazanan Türkiye-AB ilişkilerini baltalama teşebbüsü olduğunu söyledi.

Kalın, "Bu, Avrupa siyasetinde yaşanan vizyon daralmasının endişe verici tezahürlerinden biridir. Öte yandan 370 evet oyu ile kabul edilen bu tavsiye kararı 751 AP üyesinin ortak iradesini temsil etmemektedir. Avrupa Parlamentosu tarafından oylanan, hiçbir bağlayıcılığı olmayan tek taraflı ve objektiflikten uzak bu karar bizim açımızdan yok hükmündedir." dedi.

Karara bir tepki de AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi.

Kararın Türkiye açısından değersiz, hükümsüz ve itibarsız olduğunu belirten Çelik, Avrupa Parlamentosu'nda yükselen sağ akıma dikkat çekti.

Çelik, "Bu itibarsız karar, AP'nin artık aşırı sağın ideolojik güdümüne girdiğinin ilan edilmesidir. AP'ye sesleniyoruz. Bu raporu size aynen iade ediyoruz. Kabul ettiğiniz bu raporu, “Avrupa ırkçılık ve İslam düşmanlığı müzesi” kurup, kapısına asabilirsiniz. O raporu her gördüğünüzde, Avrupa'yı ırkçılara adım adım bir kere daha nasıl teslim ettiğinizi hatırlarsınız." dedi.

Karara yönelik bir açıklama da Dişişleri Bakanlığı'ndan yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı, "Avrupa Parlamentosu tarafından benimsenen tek taraflı ve objektiflikten uzak tutuma, tarafımızca herhangi bir değer atfedilmesi mümkün değildir. Söz konusu tavsiye kararı bizim için hiçbir anlam ifade etmemektedir." açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, kararın AB'nin geleceği ve ortak değerler açısından endişe verici olduğu da vurgulandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor