Türkiye'de ocak ayı ihracat rakamları açıklandı

2019-02-05 16:23:17

Türkiye Ticaret Bakanı Pekcan, "Özel ticaret sistemine göre ocakta ihracatımız 13 milyar 171 milyon dolar, genel ticaret sistemine göre de 13 milyar 904 milyon dolar oldu." dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle'nin de katıldığı basın toplantısında ocak ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı olarak, 2019 yılı boyunca ihracat, ithalat, dış ticaret verilerini, hem özel ticaret sistemine hem de genel ticaret sistemine göre paylaşacaklarını belirten Pekcan, dünyadaki korumacılık rüzgarlarına rağmen yıllardır açıkladıkları özel ticaret sistemine göre ocak ayı ihracatının yüzde 5,93 artışla 13 milyar 171 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Pekcan, genel ticaret sistemine göre ise ocak ayı ihracatının yüzde 6,33 artışla 13 milyar 904 milyon dolar olduğuna işaret ederek, "Ocak ayında özel ticaret sistemine göre ithalatımız yüzde 27,01 azalarak 15 milyar 709 milyon dolar olarak gerçekleşti. Genel ticaret sistemine göre ise ocak ayında yüzde 26,87 azalarak 16 milyar 220 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti." diye konuştu.

Bu yılın en önemli göstergesinin ihracatın ithalatı karşılama oranı olduğuna dikkati çeken Pekcan, şunları kaydetti:

"2019 yılının ocak ayında ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranı özel ticaret sistemine göre yüzde 57,77'den yüzde 83,85'e yükselmiştir. 2018 yılının ocak ayında genel ticaret sistemine göre yüzde 59 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı 2019 yılının ocak ayında yüzde 85,72 olmuştur. Bunun Türkiye için önemli bir rakam olduğunun hepimiz farkındayız. 2018 Ocak ayında dış ticaret açığımız 9,1 milyar dolar iken bugün 2,5 milyar dolara düşmüştür. Yani bugün için ocak ayında 6,6 milyar doların üzerinde bir fayda sağlanmıştır dış ticaret açığı açısından."

Bakanlık olarak en temel hedeflerinin dış ticareti dengeli bir yapıya kavuşturarak Türkiye ekonomisini kalkındırmak olduğunu belirten Pekcan, 2019 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranında çok önemli bir seviyeyi yakalayacaklarına inandıklarını ifade etti.

Pekcan, ihracatın ithalatı karşılama oranındaki yükselmeyi 2019 yılının en önemli dış ticaret gelişmesi olarak gördüklerinin altını çizerek, ocak ayı verilerinin de bu tezi güçlü şekilde desteklediğini vurguladı.

Gelecek dönemdeki hedeflerinin, küresel ekonomi ile dengeli bir dış ticaret yapısını sürdürülebilir şekilde kurmak olduğunu dile getiren Pekcan, "Bakanlık olarak bu hedefe yönelik stratejilerimizi de geliştiriyoruz. 2019 yılında bu stratejilerimizi birer birer uygulamaya başladığımız bir yıl olacaktır." diye konuştu.

Pekcan, 2019 yılının önemli bir dönem olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Küresel ekonomi bir dönüşümden geçmektedir. Bu yıl dış ticaretimizin tüm zorluklara rağmen büyümeye pozitif katkı sağlayacağı bir yıl olacak. 2019 yılında Fed'in sıkı para politikasına devam etmesini, AB Merkez Bankası'nın ise 2018 yılına göre daha sıkı bir para politikası uygulamasını bekliyoruz. Ticaret savaşlarını, Avrupa ekonomisindeki yavaşlamayı ve Brexit'i bu kapsamda önemli risk unsurları arasında değerlendirebiliriz. Ticaret Bakanlığı olarak, bu süreçleri proaktif bir şekilde takip ediyoruz. Küresel ekonomideki ve Avrupa ekonomisindeki büyümenin ve ticaretin yavaşlamasından, Brexit sürecinin olumsuz etkilerinden en az etkilenecek şekilde ve bunların etkilerini göz önünde tutarak çalışmalarımızı paydaşlarımızla beraber yürütüyoruz. Üstelik tüm bu çalışmalarımızda, sivil toplum kuruluşları, odalar, borsalar ve diğer meslek kuruluşları ile güçlerimizi ve fikirlerimizi birleştirdik."

Böyle bir küresel ekonomide, 2019 yılı dış ticaretinin büyümeye katkısının her zamankinden daha stratejik hale geldiğine işaret eden Pekcan, "Dış ticaret ailesi olarak ekonomimizi, 2019 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranındaki iyileşme ile 'finansal yönden', dış ticaretimizin büyümeye pozitif katkısı ile de 'reel yönden' güçlü bir şekilde destekleyeceğiz." dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor