Kuzey Irak'ta Türk askeri üssüne saldırı

2019-01-27 15:28:20 CRI

Irak Kürt Özerk Bölgesi'nde protestocular dün Duhok eyaletindeki bir Türk askeri üssüne saldırdı. Çıkan olaylarda 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

Kürdistan Yurtsever Birliği'ne ait bir medya organında yer alan habere göre, Duhok eyaletindeki protestocular dün yürüyüş yaparak Türk ordusunun kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği askeri operasyonları protesto etti. Protestocular, özerk bölge yönetimi ve Irak merkezi hükümetinin Türk ordusunun operasyonlarını durdurması için müdahale etmesi isteğinde bulundu.

Türk askeri kampını basan protestocular araçları ateşe verdi.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter sayfasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Irak'ın kuzeyinde yer alan bir üs bölgemize PKK terör örgütünün provokasyonu neticesinde bir saldırı gerçekleşmiştir. Saldırıda kısmi araç ve malzeme hasarı oluşmuştur. Olayla ilgili gerekli tedbirler alınmaktadır."

PKK tehditlerini önlemek amacıyla Türkiye Irak'ın kuzeyinde operasyonlar düzenliyor. Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Haziran 2018'da yaptığı bir açıklamada, Türk ordusunun Irak'ın kuzeyinde 11 geçici askeri üs bölgesi kurduğunu belirtmişti.

Son yıllarda Irak, Türk ordusunun sınırı ötesi operasyonlarını kınayarak Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki askeri birliklerini geri çekmesi isteğinde bulundu.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor