Erdoğan Münbiç saldırısını ABD'nin kararı ile ilişkilendirdi

2019-01-17 10:12:00

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Münbiç'te meydana gelen saldırının ABD'nin Suriye'den çekilme kararını etkileme anlamında olabileceğini ifade etti.

Beştepe'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptı. İki ülke arasında yapılan anlaşmaların imza töreni sonrasında liderler ortak basın toplantısı düzenlendi.

Münbiç'te devriye görev yapan askerlere yönelik saldırı gerçekleştirildiği hatırlatılarak, "Bombalı saldırıda 4 ABD askeri yaşamını yitirdi, toplamda 16 kişinin de yaşamını yitirdiğine ilişkin bilgiler var. Sizdeki son bilgi nedir? Diğer taraftan Trump'ın tam da ABD askerlerinin çekileceğini açıklamasından sonra DEAŞ'ın üstlendiği bu saldırı, çekilme sürecini etkiler mi?" sorusu üzerine Erdoğan, "Bendeki bilgilerde de 5 ABD askerinin olduğu, toplamda ise 20'yi bulduğu istikametinde bir haber." dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu olayı DEAŞ üstlendi. Ama anlaşılan o ki, buradaki Amerika'nın aldığı kararı etkileme anlamında olabilir. Ben Sayın Trump'ın bu noktadaki kararlılığını gördüğüm için bu tür bir terör eylemine karşı geri durmayacağına inanıyorum. Çünkü bir geri durma söz konusu olabilirse bu bir defa DEAŞ'ın zaferi olur” dedi.

ABD kararından dönmeyecek

Öte yandan, ABD Başkanı Trump saldırının ardından açıklama yaparak ölen ABD'li askerleri kahraman olarak nitelendirdi, ailelerine başsalığı diledi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence, saldırıyı gerçekleştiren teröristleri kınayarak, terör örgütünün canlanmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. Pence ayrıca, ABD'li askerlerin plana göre Suriye'den çekileceğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor