Türk işadamının gözünden reform ve dışa açılma

2018-12-24 18:44:02 CRI

Türk işadamının gözünden reform ve dışa açılma

Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Çin İş Konseyi Başkanı ve Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, 1992'de Çin'le ticaret yapmaya başladı.

Kolbaşı, muhabirimize verdiği röportajda, işleri nedeniyle yılda birkaç defa Çin'e geldiğini ve her geldiğinde Çin'in değişimini derinden hissettiğini belirtti. Kolbaşı, reform ve dışa açılmanın 40. yılı olan 2018'deki Çin ile 1992'deki Çin'in birbirinden tamamen farklı iki dünya olduğunu söyledi.

Çin'in son 40 yılda ileri teknoloji sektörünü geliştirerek diğer ülkelerle pek çok alanda işbirliğini genişlettiğini ifade eden Kolbaşı, Çin'in küreselleşme düzenine ayak uydurup bazı alanlarda lider rolü oynadığını bildirdi. Kolbaşı, “Türkiye, gelecekte Çin'in tasarım, mühendislik ve teknoloji gibi alanlardaki üstünlüklerinden faydalanabilir, Çin'le çok yönlü işbirliğini geliştirebilir. Çin'i sadece bir üretim üssü olarak görmemek lazım.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de Çin algısının değiştiğini dile getiren Kolbaşı, ülkesinin caddeleri ve sokaklarında Çin Ticaret Bankası ve Huawei gibi Çinli firmaların logolarının görülebildiğini, Türklerin Çin'den bahsederken artık daha çok hayranlık ve övgü ifadelerini kullandığını söyledi.

Geçen kasım ayında Shanghai'da ilk kez düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın bütün dünyaya bir işbirliği platformu sunduğunu kaydeden Kolbaşı, bu fuarın aynı zamanda Çin ve Türkiye arasındaki ticari dengesizliğin giderilmesi için bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor