Çavuşoğlu: PYD'ye verilen silahların hepsinin geri alınması mümkün değil

2018-12-22 16:11:19 CRI

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'den çekilme kararına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu 8 Ocak'ta Washinton'da bir toplantı düzenleneceğini, o toplantıda çekilme sürecinin ele alınacağını söyledi. Çavuşoğlu ayrıca, "ABD'nin PYD'ye verdiği silahların hepsinin geri alınmasının mümkün olmadığını" vurguladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-ABD arasında 8 Ocak'ta Washington'da yapılacak toplantıda, ABD'nin Suriye'den çekilmesi ve koordinasyon konularının da ele alınacağını bildirdi.

Çavuşoğlu, resmi ziyaret için bulunduğu Malta'nın başkenti Valletta'da TRT Haber'in yayınına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

ABD'nin Suriye'den çekilme kararına ilişkin Çavuşoğlu, Amerika içinde farklı görüşlerin bulunduğunu fakat çekilme konusunun ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyasındaki vaatlerinden biri olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, Trump'ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye'den çekilme kararını dile getirdiğini ve daha sonra yapılan resmi açıklamayla bu konunun duyurulduğunu hatırlattı.

Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne çok önem verdiğini ve Suriye'nin istikrarının Türkiye için de önemli olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, bu nedenle terör örgütü YPG/PKK'ya verilen destekten rahatsızlık duyduklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, "Münbiç yol haritasını 90 günde bitirmeyi hedefliyorduk. 4 Haziran'da imzaladık. Şimdi yıl sonuna geldik, henüz daha tam istediğimiz seviyeye gelemedik. Bizden kaynaklanan bir şey değil, ABD'den kaynaklanan" değerlendirmesinde bulundu.

Bölgenin terör örgütlerinden temizlenerek bir an önce istikrara kavuşturulması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, bölgenin terör örgütleri YPG/PKK ve DAEŞ'ten tamamen temizlenmedikçe istikrara kavuşmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Çavuşoğlu, "Gerek Irak'ta olsun gerek Suriye'de olsun, DAEŞ'e karşı göğüs göğüse mücadele eden tek asker bizim askerimiz oldu, Mehmetçik'imiz oldu. Hiçbir ülke bizim gibi tek başına 4 binden fazla teröristi etkisiz hale getiremedi. Bundan sonraki süreçte de bu tür terör örgütlerinin Irak'ta da Suriye'de barınmaması gerekiyor" dedi.

İlerleyen günlerde terör örgütü DAEŞ'e karşı bir operasyon olup olmayacağı sorusuna Çavuşoğlu, Türkiye için terör örgütleri DAEŞ, YPG/PKK, FETÖ arasında hiçbir fark bulunmadığını ve Türkiye'nin tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlı olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Nasıl Fırat Kalkanı Operasyonu ile 2 bin kilometrekarelik bir bölgeyi DAEŞ'ten temizlediysek, nasıl Afrin'de Zeytin Dalı Operasyonu'muzla kahramanlarımız, Mehmetçik'imiz, kahraman polisimiz, tüm YPG'lileri içindeki yabancı terörist savaşçılar dahil temizlediyse, önümüzdeki süreçte sadece YPG, PKK değil, DAEŞ'in de bu bölgelerden tamamen temizlenmesi için Türkiye ne gerekiyorsa yapacaktır."

“8 Ocak'ta Washington'da toplanılacak”

Türkiye ve ABD arasında 3 ortak çalışma grubunun kurulduğunu hatırlatan Mevlüt Çavuşoğlu, "Tüm bu 3 komisyon da 8'inde (Ocak) Washington'da toplanacak. Suriye'den ABD'nin çekilmesi ve birlikte nasıl koordine ederiz, hepsi bu toplantılarda da ele alınacak. Bundan sonra koordinasyonu birlikte sürdürme konusunda en son (ABD Dışişleri Bakanı) Pompeo ile yaptığımız telefon görüşmesinde mutabık kaldık" dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor