Çin ile ticarette hedef 50 milyar dolar

2018-12-20 20:04:34 CRI

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'den Çin'e daha fazla ihracatla ticaret hacminin artırılması gerektiğini belirterek, "Bu kapsamda ilk aşamada 50 milyar." dedi.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'den Çin'e daha fazla ihracatla ticaret hacminin artırılması ve daha dengeli bir yapının oluşturulması gerektiğini belirterek, "Bu kapsamda ilk aşamada 50 milyar, daha sonra çok daha yüksek bir ticaret hacmini birlikte hedeflememiz gerekiyor." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Çin ziyareti ve Çin-Türkiye ilişkileri hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

İki ülkenin ticaret hacminin 26 milyar dolar civarında ancak dengesiz bir yapıda olduğunu belirten Yılmaz, "Bunu da çeşitli toplantılarda ifade ettik. Türkiye'den daha fazla buraya ihracat yaparak, ticaret hacmini büyüterek, büyüyen ticaret için de daha dengeli bir yapı oluşturmamız lazım. Bunu hedeflememiz lazım. Bu kapsamda ilk aşamada 50 milyar, daha sonra çok daha yüksek bir ticaret hacmini birlikte hedeflememiz gerekiyor." diye konuştu.

Yılmaz, bu kapsamda yatırımların yeniden organize edilmesi, Türkiye'nin daha fazla Çinli firmayı cezbetmesi ve bu firmaların Türkiye'yi yatırım üssü gibi değerlendirmesinin önem taşıdığını söyledi.

Türkiye'nin şu anda yatırım yapmak için çok elverişli bir noktada olduğuna dikkat çeken Yılmaz, "Bunu da muhataplarımıza anlatıyoruz doğrusu. 'Türkiye'ye gelip yatırım yapan mutlaka kazanır' diyoruz." ifadelerini kullandı.

"Türkiye ve Çin'in birbirinden öğreneceği çok şey var"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde, Çin'den Türkiye'ye daha fazla yatırımcı, daha çok turist çekilmesi ve bu ülkeye daha çok ihracat yapılmasının ele alındığını aktardı.

ÇKP'nin 40 yılda Çin'de büyük bir değişime imza attığını AK Parti'nin de son 16 yılda Türkiye'de çok büyük bir dönüşüme, değişime imza attığına dikkati çeken Yılmaz şöyle devam etti:

"İki ülkenin de gelişmekte olan ülkeler arasında çok büyük başarı hikayeleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu iki başarı hikayesinin de birbirinden öğreneceği şeyler var. Bizim 2023 ve ötesine geçen hedeflerimiz var. Çin'in de 2025 ve ötesine geçen hedefleri var. Bütün bunlara baktığımız Çin ve Türkiye'nin iddialı iki ülke olduğunu söyleyebiliriz. Ama Türkiye ve Çin'in birbirinden öğreneceği çok şey de var. Özellikle bu ekonomik seviyeden üst lige sıçrama konusunda daha ileri bir ekonomik yapı, bilgi temelli Ar-Ge temelli bir ekonomi oluşturma, dijitalleşme gibi alanlarda birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var."

"Çin ekonomisinden daha fazla pay almamız gerekiyor"

Yılmaz, Türkiye ve Çin'in her bakımdan etkileşim içinde olması gereken iki ülke olduğunu ve Çin'in ithalat pazarındaki potansiyelin görülmesi gerektiğini vurguladı.

Çin'in gelecek 5 yılda 10 trilyon dolar ithalat yapacağını ve Türkiye'nin bu ülkeye ihracatının çok düşük olduğunu belirten Yılmaz, bu rakamın hızla artırmak istediklerini dile getirdi.

Yılmaz, Çin'in dünyaya yaptığı doğrudan sermaye yatırımının 700 milyar dolara yakın olduğuna dikkati çekerek, "Bundan da biz sadece 1-2 milyar dolar pay alabilmişiz. Bundan Türkiye olarak çok daha yüksek bir pay almamız mümkün. Bunun da çok daha üst düzeylere çıkması mümkün." dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor