“Çin Konsolosluğu ve ICBIA'dan Türk sporuna büyük destek”

2018-12-20 17:21:35 CRI

Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu ve İstanbul Çinli İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ICBIA), Darüşşafaka Eğitim Kurumları bünyesinde bulunan Masa Tenisi Kulübü'nün ana destekçisi oldu.

İşbirliği kapsamında okulda masa tenisi ekipmanları baştan aşağı yenilenirken; uzun yıllardır Türkiye'de farklı görevlerde bulunan, Çin asıllı eski millî sporcu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Masa Tenisi Bayan A Takımı Antrenörü Merve Menge haftanın iki günü vereceği derslerle Darüşşafakalı öğrencilerin antrenörlüğünü üstlenecek.

155 yıldır 'eğitimde fırsat eşitliği' misyonuyla ebeveyn kaybı yaşamış, maddi durumu elverişsiz öğrencileri eşitlikçi, akılcı ve çağdaş bir eğitimle buluşturan Darüşşafaka Cemiyeti, çocuklara spor sevgisini aşılamayı sürdürüyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu ve ICBIA ile Darüşşafaka Cemiyeti arasında hayata geçen iş birliğine ilişkin lansman töreni, 19 Aralık'ta Darüşşafaka Eğitim Kurumları kampüsü içinde yer alan Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu'nda düzenlendi. Etkinliğe, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei'nin yanı sıra, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Talha Çamaş, Yönetim Kurulu Üyeleri, ICBIA ve Darüşşafaka Cemiyeti yöneticileri, antrenör Merve Menge ve öğrenciler katıldı.

"Her konuda dünya birincisi olmak yerine, tüm dünya halklarıyla beraber zengin bir şekilde gelişmek istiyoruz"

Törenin açılışında bir konuşma yapan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Çin'in özellikle masa tenisi alanında dünyanın en başarılı ülkeler arasında yer aldığının altını çizerken, "Buradaki tecrübemizi sadece kendimize saklı tutmayıp; aynı zamanda bütün dünya ile paylaşmak aynı zamanda ülkemizin dünyadaki paylaşımcı tutumunun da en büyük göstergesi. Bugün buradaki bağış törenini de aslında; bundan tam 40 yıl önce, 18 Aralık 1978 tarihinde ülkemizin başlattığı reform ve dünyaya açılma politikasının bir uzantısı olarak görüyoruz. Çocuklar, masa tenisi oynuyorsanız siz de bilirsiniz ki Çin Millî takımı bayağı güçlüdür. Ayrıca sadece masa tenisinde değil bazı farklı dallarda da çok güçlüdür. Ama farkındaysanız Çin'de çok avantaja sahip olduğumuz bu spor dalında, biz başka bir ülkenin de bu spor dalındaki yeteneğini yükseltmek için çalışmaktan çekinmiyoruz. Hep yardım ediyoruz çünkü uluslararası bir yarışmada birincilikten onunculuğa kadar tüm dereceleri hep Çinli sporcular alırsa, bu hiç ilginç ve mantıklı değildir. Bu spor dalımızda daha fazla yabancı sporcuyla beraber yarışmak istiyoruz. Beraber, rekabet içinde daha güçlü ve daha hızlı olunabilir. Çin'in devlet gücü de böyledir, ticaretten ekonomi işbirliğine kadar her konuda biz dünyanın birinciliğini almak istemiyoruz. Biz, tüm dünya halklarıyla beraber, daha şerefli ve zengin bir şekilde gelişmek istiyoruz. Ortak istişare, ortak inşa ve ortak paylaşım… Bizim için en önemli yaklaşım işte budur" şeklinde konuştu.

"Darüşşafaka Cemiyeti, çıktığı bu zorlu yolda en büyük desteği bağışçılarından alıyor"

Törenin açılışında kısa bir konuşma yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Talha Çamaş; Darüşşafaka Cemiyeti'nin, çıktığı bu zorlu yolda en büyük desteği çok değerli bağışçılarından aldığını ifade ederken, "Bağışçılarımızın bizlere verdikleri sonsuz destekler sayesinde, 155 yıldır bir çınar edasıyla yükselen; her geçen yıl daha fazla çocuğun ve ailenin hayatına dokunan Darüşşafaka olarak; en büyük motivasyon kaynağımız ise ülkemize ve milletimize sunduklarımız; Türkiyemizin toplumsal kalkınmasına katkılarımız… Türk sporunun geleceğine ışık tutacak bu iş birliği için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu ve İstanbul Çinli İş Adamları ve Sanayicileri Derneği'ne teşekkür ederiz" dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor