“Çin, küresel ekonomide liderlik rolü üstleniyor”

2018-11-05 15:39:14 CRI

“Çin, küresel ekonomide liderlik rolü üstleniyor”

1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı kapsamındaki etkinliklere katılmak üzere Çin'de bulunan NTV Dış Haberler Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe, “Çin küresel ekonomide liderlik rolü üstleniyor” dedi.

1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIEE) Shanghai'deki Uluslararası Fuar ve Sergi Merkezi'nde bugün resmen başladı.

Fuarın açılış konuşmasını Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yaptı.

Xi, Çin ekonomisine dair önemli mesajlar verdiği konuşmasında ülkenin gelecek döneme dair yol haritasını çizdi.

CIIE'ye ve bu kapsamdaki etkinliklere katılmak üzere Çin'de bulunan NTV Dış Haberler Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe, CRI mikrofonlarına yaptığı açıklamada, Çin'in ekonomi politikalarını ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in açılış konuşmasını değerlendirdi.

Yeşiltepe, şöyle konuştu:

“Pekin yönetimi, küresel ekonomide serbest ekonomiyi destekleyen bu hamleyle sadece alan değil, veren de olduğunu göstermek istiyor. ‘Birlikte kazanalım, win-win' diyor. Tek taraflı kazanan olma gayreti içerisinde değil Çin. Özellikle ABD ve Trumpizm ile birlikte yükselen korumacılık, tek taraflı kazanç ideolojisinden uzaklaşıp küresel bir refah ekonomisi inşa etmek için uluslara sesleniyor. Bu anlamda Xi aslında bir liderlik üstleniyor, bir inisiyatif ortaya koyuyor, taşın altına elini koyuyor. ‘Ben bütün bu dayatmacı politikalara karşı dünyayı daha refah ve barış içerisinde yaşanacak bir dünya hâline getirmek için gereken çabayı göstereceğim' diyor, bu önemli.”

Yeşiltepe: Xi, ulusları birlikte hareket etmeye çağırıyor

Çin'in “Birlikte kazanalım'' şiarının önemli olduğuna işaret eden Yeşitepe, ‘‘Ticaret savaşlarının vereceği en büyük hasar, tabii ki ülke ekonomilerine ve halklara olacak. Çin, ticaret savaşlarının fitili ateşlendiği günden bu yana ısrarla serbest piyasa ekonomisi ve küresel alışveriş konusundaki hevesini ısrarını sürdürüyor. Çünkü aslında Çin'in bir refah toplumu olmasında küresel ticarette serbest hareketin çok katkısı oldu” diye konuştu.

130 ülkeden 3 bini aşkın şirketin ürün ve hizmet satmak üzere CIIE'ye katıldığını hatırlatan Ahmet Yeşiltepe, “Çin kapılarını açıyor, refahı birlikte paylaşalım biz de almaya hazırız diyor. Bence Bir Kuşak-Bir Yol girişimine dair olan ülkeler için, ki Türkiye de buna dâhil, ticaret iklimi değişecek, biraz daha gelişecek. Türkiye için yeni fırsatlar da oluşabilir bu açıdan” dedi.

Xi Jinping'in açılış konuşmasında Çin'in ekonomi politikalarına dair önemli mesajlar bulunduğunu ifade eden Yeşiltepe, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Küresel ekonomiyle ilgili olarak Çin bir tür liderlik üstleniyor, Xi bu konuda çok önemli bir mesaj verdi. Küresel ticaretin devamlılığı, serbest hareketi ve sadece bir tarafın kazanması değil, win-win, yani hepimiz kazanalım, hepimiz refah içerisinde yaşayalım mesajını veriyor. En azından dünyanın önemli bir bölümü, bu korumacı ve tek taraflı ekonomi politikalarına karşı bir direnç gösteriyor. Çin de aslında Xi'nin bu konuşmasıyla bu düşünceye sahip olan ülkeleri bir anlamda konsolide edecek, yani ABD'nin, özellikle Trump'ın tek taraflı ve korumacı politikalarına karşı Xi bir anlamda ulusları birlikte hareket etmeye, birlikte refah toplumları inşa etmeye çağırmış oluyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor