Çavuşoğlu: Başkonsolosluk konutuna girilmesini umut ediyoruz

2018-10-17 18:41:39 CRI

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Dün akşam maalesef rezidansta soruşturma gerçekleşmedi. Suudiler ailesinin olduğunu iddia ettiler. Bugün buraya girilmesini umut ediyoruz." dedi.

Dışişleri Bakan Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı olayını değerlendirmek üzere Türkiye'ye gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmelerin ardından Ankara Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Pompeo'yu kabul ettiğini hatırlatarak, mevkidaşı ile baş başa ve heyetlerarası yaptıkları görüşmelerin de faydalı ve verimli geçtiğini belirtti.

Kaşıkçı olayının, Münbiç konusunun, FETÖ ve PKK ile mücadele dahil ikili ilişkilerdeki mevcut konuların hepsinin ele alındığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Bundan sonra Münbiç yol haritasının uygulanması dahil birlikte atacağımız adımları da değerlendirmiş olduk." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, 2 Ekim'den bu yana kayıp olan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetiyle ilgili son gelişmelere dair bir soru üzerine, "Pompeo yaptığı görüşmelerde Başkan Trump'ın mesajlarını ilettiğini söyledi. Bu konudaki kaygılarını ve her şeyin tüm netliğiyle açıklığa kavuşturulması gerektiği mesajını verdiğini söyledi." diye konuştu.

Gazetelerde çıkan haberlere göre yorum yapmayacaklarını söyleyen Çavuşoğlu, "Başsavcılık yoğun bir soruşturma yürütüyor. Biraz gecikme olsa da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu binasında biliyorsunuz araştırma-soruşturma gerçekleşti. Dün akşam maalesef rezidansta soruşturma gerçekleşmedi. Ailesinin olduğunu iddia etti Suudiler. Bugün buraya da girileceğini umut ediyoruz. Suudi Arabistan'ın gecikmeksizin her konuda bizimle iş birliği yapması gerektiğini daha önce de söylemiştik." ifadelerini kullandı.

Soruşturmalar ve incelemelerden sonra ortaya çıkacak netice hakkında net bilgi paylaşılabileceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Bizim elimizde de tabii ki 15 kişinin gelmesi gitmesi ve diğer konularda istihbaratımızın, emniyetimizin yaptığı çalışmalar var, başsavcılığın başlattığı soruşturma çerçevesinde. Ama hepsi birlikte bir neticeye vardıktan sonra ancak somut bilgi verebiliriz." dedi.

Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'nin Türkiye'den ayrılmasına ilişkin bir soru üzerine ise şu yanıtı verdi:

"Başkonsolos ülkesine gidebilir. Kendisi sınır dışı edilmiş değil. Ne zaman gelip gelmeyeceği konusu da benim işim değil. Kendisiyle bu konuda Suudi yetkililer karar verecek. Ama başkonsolosun özellikle bu olay gerçekleştikten sonra yani Kaşıkçı'nın kaybolmasından sonra bazı yaklaşımları tabii ki tepki topladı. Özellikle dalga geçer gibi dolapları açıp da 'Bak işte burada yok' demesi, saygısızca davranması doğru bir yaklaşım değildi, tüm dünyanın tepkisini topladı. Ama başkonsolosla ilgili kararı tabii ki Suudiler verecek."

Başkonsolosun konutunda ve araçlarda bugün inceleme yapılabileceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Bu konuda, girme konusunda 'aile var' diye maalesef istemediler. Dün gece yapılacaktı ama aldığımız bilgiye göre, tabii bizim bakanlığımızdan da temsilciler var İstanbul'da sürekli, başsavcılğımıza yardım etmek için özellikle Suudi tarafla temasları arkadaşlarımız yürütüyor, ama bugün bu izinin verilmesini bekliyoruz." dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor