Putin'den Türkiye ile güçlü ilişkilere övgü

2018-08-25 14:35:27

Putin'den Türkiye ile güçlü ilişkilere övgü


(CRI, Anadolu Ajansı)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova'da bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ı Kremlin Sarayı'nda kabul ederek, ikili ilişkilerde önemli ilerlemeler kaydedildiğini açıkladı.

Putin: Türkiye ile ilişkilerimiz derinleşiyor

Görüşmede Türkiye ile hızla gelişen ikili ilişkilere işaret eden Putin, "Türkiye ile ilişkilerimiz hem derinleşiyor hem de yeni içeriklerle zenginleşiyor. İşbirliğimiz bölgesel ve ekonomik konularda hızla artıyor." diye konuştu.

Suriye gibi hassas konularda da Rusya ve Türkiye'nin gösterdiği çabayı öven Putin, "Ayrıca İran, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve ABD'nin de katkılarıyla ciddi şekilde Suriye meselesinin çözümüne yaklaştık.” dedi.

Çavuşoğlu: Rusya-Türkiye ilişkisi bazılarını kıskandırmaya devam ediyor

Konuşmasına, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Putin'e selamlarını ileterek başlayan Çavuşoğlu ise şöyle konuştu:

"Sizleri en yakın zamanda Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyacağız. Rusya ve Türkiye arasında ilişki, bazılarını kıskandırmaya devam ediyor. Önümüzdeki süreçte yapılacak üçlü zirve konusunda arkadaşlarımızın hazırlıkları sürüyor. İkili ilişkilerimizin yanında bölgesel konulardaki işbirliğimizi güçlendirmek için birlikte çalışmamızın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bölgesel barış için de bu çok önemlidir."

İki dışişleri bakanı: Türkiye-Rusya ilişkileri bölge istikrarı için önemli

Aynı gün Türkiye ve Rusya dışişleri bakanları ile savunma bakanları ayrı olarak Moskova'da görüştü.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile bir araya gelmeden önce basın mensuplarına kısa açıklamada bulundu.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ilişkilerin her geçen gün daha iyiye gittiğini vurgulayarak, "Ülkelerimiz arasındaki iyi ilişkiler bölgenin istikrarı açısından da büyük önem taşıyor. Önümüzdeki günlerde liderlerimiz arasında temaslar olacak. Soçi formatındaki zirveyi Tahran'da gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Suriye'deki duruma da değinerek, ateşkese devam edilmesi ve siyasi çözüm yolunda ilerlenmesi gerektiğini vurguladı.

Lavrov da Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin çeşitli alanlarda başarılı şekilde gelişmeye devam ettiğini belirterek, "Uluslararası konularda Türkiye ile yürüttüğümüz işbirliğine büyük önem veriyoruz. Türkiye ve Rusya arasındaki askeri teknik işbirliği de son derece yoğun şekilde gelişiyor." ifadelerini kullandı.

Sergei Lavrov, Türkiye'nin Rusya için en esaslı ticari ortaklardan biri olduğunu ve iki ülkenin ticaret hacminin gittikçe arttığını hatırlatarak ortaklaşa inşa edilen “Türk Akımı” doğalgaz boru hattı projesinin sürekli ilerlediğini ve iki taraflı ticari engelleri ortadan kaldırmak için anlaşmaya varıldığını kaydetti.

Suriye'nin İdlib eyaletindeki gelişmelere değinen Sergei Lavrov, durumu yakından takip ettiklerini ifade etti. Sergei Lavrov, bölgede hem sivillerin hem barış sürecine katılan muhalif silahlı kuvvetlerin bulunduğunu belirterek, “Zafer Cephesi” ile “Nusra Cephesi” gibi çetelerin bölgeyi kontrol etmeye ve Türkiye'nin ılımlı muhalifleri terör örgütlerinden ayırmasını engellemeye çalıştığına dikkat çekti.

Sergei Lavrov ayrıca, gelecek yıl iki ülkenin karşılıklı olarak Kültür Turizm Yılı düzenleyeceğini açıkladı.

Savunma alanında kapsamlı görüşme gerçekleştirildi

Türk heyeti, ziyaret kapsamında ilk olarak Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu ve beraberindekilerle bir kapalı oturum düzenledi. Görüşmede, bölgesel güvenlik, Suriye'deki durum ve iki taraflı askeri teknik işbirliği konularının ele alındığı öğrenildi.

Son yıllarda Rus yapımı silah ve teçhizata büyük ilgi gösteren Türkiye, S-400 hava savunma füze sistemini satın almak için Rusya'yla anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre, Rusya 2019 yılından itibaren Türkiye'ye söz konusu sistemi göndermeye başlayacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor