Katar ile Türkiye “ambargo rotalarını” görüştü

2018-06-04 20:27:14 CRI

Katar ile Türkiye'nin, komşuları tarafından Katar'a uygulanan ekonomik ablukanın aşılabilmesi için yeni ticaret rotaları üzerinde görüştüğü açıklandı.

 

Türkiye Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Şube Müdürü Şadi Keleşoğlu, Katar merkezli Gulf Times gazetesine Türkiye-Katar ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu.


Şadi Keleşoğlu gazeteye verdiği demeçte, komşuları tarafından Katar'a uygulanan ekonomik ambargonun aşılabilmesi için Katar ile Türkiye'nin bir araya gelerek ikili ticaret rotaları üzerinde görüştüğünü belirtti.


Keleşoğlu, yeni rotaların sürmekte olan ambargonun neden olduğu nakliye masrafları ve uzayan teslimat süreleri gibi sorunların üzerinden gelmeyi hedeflediğine işaret etti.

 

“Makul fiyatlarla gıda tedarik güvence altına almak amacıyla yeni ticaret rotaları yaratmak, Katar için çok önemli görünüyor.” diyen Keleşoğlu, yeme-içme sektöründeki ikili ticareti arttırmak için iki ülkenin ticaret anlaşması imzalaması gerektiğinin altını çizdi.

 

27 Katarlı ve DAİB'den sekiz Türk şirket toplantıda, iki ülke arasındaki ekonomi işbirliğinde yeni kanallar keşfetmenin yollarını görüştü.


Suudi Arabistan'ın önderliğindeki dört Arap ülkesinin geçen yıl 5 Haziran'da Katar'a toprak, hava ve deniz bağlantısını kesmesinin ardından, Türkiye ülkenin en büyük destekçisi haline geldi. Türkiye ambargo başlatıldıktan sonra, Katar'a özellikle gıda kıtlığını giderebilecek temel ürünler göndermişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor