Xi'nin Marx ile ilgili konuşması büyük yankı uyandırdı

2018-05-05 15:25:07

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, dün Karl Marx'ın doğumunun 200. yıldönümü münasebetiyle Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşma, dünya genelinde büyük yankı uyandırdı.

Associated Press'de yer alan habere göre, Karl Marx'ı 200. doğum yıldönümünde anmak üzere yapılan törenin önemli bir kısmı olan Xi Jinping'in konuşmasında, Marx modern zamanların en büyük düşünürü olarak nitelendirildi.

Reuters ile Agence France Presse'in haberlerinde, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) Marxsizmi kendi bayrağı üzerine yazmasının tamamen doğru olduğu ifade edildi.

Vietnam Sosyal Bilimler Akademisi Çin Enstitüsü eski Başkanı Do Tien Sam, Xi Jinping'in ilgili konuşmasının Marksizmin Çin için önemini vurguladığını söyledi. Do Tien Sam, Marksizmin temel öğretileriyle Çin'in gerçeklerinin birleştirilmesiyle ülkenin kaderinin değiştiğini ve Çin halkının kalkındırıldığını kaydetti.

Fransa'nın Paris 8. Üniversitesi Çin ile İlişkiler Uzmanı Pierre Picquart, ÇKP'nin Marksizm ilkelerinde ısrar ederek, Çin'e uygun doğru kalkınma yolunu seçtiğini dile getirdi.

Rusya Yüksek Ekonomi Akademisi Ekonomi Bölümü Profesörü Vladimir Avtonomov, Çinlileşen Marksizmin, temel Marksizm öğretileriyle beraber insanlığın ortak kader topluluğunun inşası gibi yeni teorileri ve Çin halkının zekâsını içerdiğini söyledi. Avtonomov, Çin'in sosyalizme “Çin'e özgü” özellikler kazandırarak başarı yakaladığına ve bu başarının eşi görülmemiş nitelikte olduğuna dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor