Adıyaman'da art arda depremler

2018-04-24 18:38:04 CRI

Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan Adıyaman'da 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından 41 artçı sarsıntı kaydedildi. Depremden 39 kişi etkilenirken, 35 yaralının tedavisi sürüyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 03.34'te merkez üssü Samsat olan 5,1 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Sarsıntının yerin 7 kilometre derinliğinde oluştuğu belirlendi. Söz konusu olayın ardından geçen bir saatte büyüklükleri 1,4 ile 2,7 arasında değişen 8 artçı sarsıntı kaydedildi.

Bu arada, depremin etkisiyle ilçe merkezi ve köylerdeki bazı binalarda hasar oluştu. Adıyaman Valiliği'nce oluşturulan ekip, depremin etkilediği bölgede hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.

Samsat'taki depremin ardından ilk yaralı sayısını Kaymakam Sedat Sezik telaffuz etti ve ilk bilgilere göre 13 kişinin hafif yaralandığını belirtti.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ise daha sonra yaptığı açıklamada, "Depremden 39 kişi etkilendi, 35 yaralının tedavisi sürüyor. Ağır bir hastamız görünmüyor." dedi.

Depremin hemen sabahında ise, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü bölgede psikososyal destek çalışmaları başlattı.

Öte yandan Başbakan Binalı Yıldırım, İspanya'ya yapacağı ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Toplantı sırasında Samsat'taki depreme de değinen Yıldırım, "Dün gece Adıyaman Samsat'ta meydana gelen depremden dolayı bölge halkına, vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Güzel olanı, can kaybımız yok. Bazı binalarda hasar var ve bunlarla ilgili Başbakanlık gerekli çalışmaları başlattı. Hasar tespitleri, yapılması gereken yardımlar neyse bunlar konusunda hemen harekete geçilmiştir." ifadelerini kullandı.

Depremin ardından artçı sarsıntılar da hissedildi. Yerin 7 kilometre derinliğinde oluşan sarsıntının üzerinden geçen yaklaşık 8 saatte, şehir merkezi ve köylerde 1 ila 3,6 büyüklüğü arasında 43 artçı sarsıntı kaydedildi.

Samsat ilçesinde 2 Mart 2017 tarihinde 5,5 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor