“2018 ihracatımızda her ay rekor kırarak 170 milyar doları geçeceğiz”

2018-04-22 14:26:20

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "2018 yılı ihracatımızda her ay rekor kırarak yıl sonunda 170 milyar doları oldukça geçeceğimizi görüyoruz ve 2018 yılı ilk çeyrek büyümesi bizim beklentimiz doğrultusunda yüzde 7'nin biraz daha üzerinde olacak." dedi.

Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 15 yıldır ortaya konulan doğru makro ekonomik adımların Türk iş dünyasına etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin G20'nin en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu anımsatan Zeybekci, ihracatın son 15 yılda yaklaşık 5 kat arttığını, milli gelirin 3,5 katına çıktığını, 2017 yılında yatırımların parasal tutar olarak yüzde 82 artış gösterdiğini dile getirdi.

Bakan Zeybekci, Türkiye'nin Kültür Coğrafyasında ekonomik ve siyasi merkez haline geldiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi: "Avrupa'nın en dinamik ekonomisi ve toplumuyuz. Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi ile Türk iş dünyasının önünde yeni ve büyük fırsat kapıları ardına kadar açıldı. Bugün 2018 yılı ihracatımızda her ay rekor kırarak yıl sonunda 170 milyar doları oldukça geçeceğimizi görüyoruz ve 2018 yılı ilk çeyrek büyümesi bizim beklentimiz doğrultusunda yüzde 7'nin biraz daha üzerinde olacak. "

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor