Büyükelçi Önen: Çin'in siyasi yapısı ve kalkınma planları kendine özgü

2018-03-19 18:00:43 CRI

Büyükelçi Önen: Çin'in siyasi yapısı ve kalkınma planları kendine özgü

Çin'de yıllık meclis toplantıları geride kaldı. İki Toplantı'nın ardından Türkiye'nin Beijing Büyükelçisi Emin Önen, CRI Türkçe'ye özel açıklamalarda bulundu. Önen, Çin'deki son siyasi ve ekonomik gelişmelerden ikili ilişkilere kadar çeşitli konularda görüşlerini, CRI Türkçe muhabiri Liu Wenjun ile paylaştı.

CRI: Çin'de ‘İki Toplantı' ülkenin gelişme nabzını tutan önemli bir pencere olarak kabul ediliyor. Bu yılki yıllık toplantıda Xi Jinping, Çin Cumhurbaşkanlığına yeniden seçildi, anayasa değişikliği tasarısı ve kurumsal reform planı onaylandı. Bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Emin Önen: Çin'deki son gelişmeleri yakından takip ediyoruz. 19. Kongre'yi yakından izlemiştik, İki Toplantı için de aynı şekilde 5 Mart günü bizzat giderek Sayın Başbakan Li Keqiang'ın konuşmasını yerinde dinledik. Sayın Başbakan o konuşmasında, geçen beş yılı özetledi ve çok önemli rakamlar verdi. Hem bu rakamlar ışığında hem de 19. Kongre'de elde edilen sonuçlar doğrultusunda, 2049 hedeflerine ulaşmak anlamında önemli kararlar alındı. Böylece, Çin, kendi gelişmesini sürdüreceği gibi, dünyanın ekonomik kalkınmasına verdiği katkıyı da sürdürmeye devam edeceğini göstermiş oldu. Biz de elbette ilerleyen günlerde Çin'in Türkiye'yle ilişkilerini daha da ilerletmesi için, gelişmeleri çok yakından izlemeye devam ediyoruz.

CRI: Çin'in siyasi sistemini nasıl buluyorsunuz?

Emin Önen: Çin'in siyasi yapısı ve kalkınma planları kendine özgü. Sayın Xi Jinping'in vizyonuyla ortaya koyulan ve önemli kalkınma hamlelerini içinde barındıran çok önemli bir sistem. Son 40 yılda ekonominin gelişmesi ve dünyaya daha çok açılmayla beraber, yakın gelecekte Çin'in dünyanın birinci ekonomisi haline geleceği çok açık. Çin'in ekonomik anlamda kendine has özellikleri, aslında tüm dünyaya örnek teşkil ediyor. Çin, dünya genelindeki altyapı projelerinde yer alan bir ülke, diğer ülkelerin kalkınmasına önemli bir katkı sağlamakta.

CRI: Çin ekonomisi 2017'de yüzde 6,9 büyüdü, ekonominin boyutu 80 trilyon yuanı aştı. Çin ekonomisinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Emin Önen: Tabii yüzde 6,9'luk büyüme önemli, ama burada daha önemli olan büyümenin niteliği; Çin'in artık hızlı büyümeden nitelikli büyümeye geçtiğini görüyoruz. Çin'in yeni dönemde Ar-Ge, yapay zeka gibi alanlarda yaptığı yatırımlar, bütün dünyaya örnek niteliğinde.

Diğer yandan Türkiye 2017 yılında yüzde 7,1 büyüdü, Asya'nın iki ucundaki iki ekonominin nasıl hızla geliştiğini görüyorsunuz. Bu durum, iki ülkenin birlikte neler başarabileceğinin ipuçlarını veriyor aslında.

CRI: 2017'de ikili ilişkileri değerlendirir misiniz?

Emin Önen: İkili ticaret hacminde 28 milyar doların 26 milyar dolarını Çin'in Türkiye'ye ihraç ettiğini görüyoruz, Türkiye sadece 2 milyar dolarda kaldı. 2017 rakamlarına sonuç olarak baktığımız zaman Türkiye'nin 3 milyar doları aştığını görüyoruz ihracatında, bu da önemli bir gelişme, daha da artmalı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor