Türkiye'de yılda 214 milyar liralık gıda israf ediliyor

2018-03-16 10:32:36 CRI

Türkiye'de yılda 214 milyar liralık gıda israf ediliyor

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı Kopuz, Türkiye'de gıda israfının boyutunun yıllık 214 milyar liraya ulaştığını belirterek, tüketicilere ambalajlı gıdaları tercih ederek, israfı önlemeleri çağrısı yaptı.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, 2050 yılında 10 milyara ulaşacağı öngörülen dünya nüfusunu beslemek için gıda üretiminin yüzde 60-70 artması gerektiğinin hesaplandığına dikkat çekerek, durum böyle iken her yıl dünyada üretilen 4,5 milyar ton gıdanın 1,3 milyar tonunun tüketilmeden çöpe gittiğini ifade etti.

Gıda tedarik zincirindeki kayıplara, tüketici ayağında da israfın eklendiğini dile getiren Kopuz, kayıp ve israfın 4'te 1 azaltılması hâlinde bile bugün dünyada 815 milyon kişiyi etkileyen açlık diye bir sorunun kalmayacağını kaydetti.

Enflasyonla mücadele kapsamında oluşturulan Gıda Komitesi'nin, gıda kayıpları ve israfın önlenmesi amacıyla kararlar aldığını hatırlatan Kopuz, "Yaş sebze ve meyve tedarik zincirindeki kayıpların en aza indirilmesi için nakliyede soğuk zincirin korunması ve bu amaçla işletmelerin teşvik edilmesini çok önemli buluyoruz. Ürünlerin ambalajlı olarak satışa sunulması da, kayıpların büyük oranda önüne geçilmesini sağlayacaktır” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor