“Türkiye, PKK'ye karşı Irak'la birlikte adımlar atacak”

2018-03-09 10:28:31 CRI

Resmi temaslarda bulunmak üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl ile ortak basın toplantısı düzenledi.


Toplantıda Zeytindalı Herakatı'na ilişkin açıklamalar yapan Çavuşoğlu'na, Irak hükümetiyle PKK'ya yönelik bir sınır ötesi operasyon olup olmayacağı da soruldu.


Bakan Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin olarak; hem Suriye, hem de Irak'ın tüm terör örgütlerinden temizlenmesi gerektiğini aksi takdirde siyasi çözümle ilgili atılan ve atılacak adımların başarısız olacağını vurguladı.


Kendisine bugün konuya ilişkin "Harekat Mayıs'ta biter mi?" sorusunun yöneltildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Bir an önce bitmesini arzu ederiz. Şimdi kritik aşamalar aşıldı. Dağlık bölgeler ele geçirildi. Sınır kontrolü sağlandı. Afrin'e doğru ilerliyoruz. Tabii Afrin'e vardığımız zaman daha da dikkatli olmamız gerekiyor ki siviller etkilenmesin. Bizim hedefimiz teröristler. İnsani yardım, siviller konusunda herkesten hassasız. Zaten bu konuda eğitimli, özel güçlerimiz Afrin'e gittiler. Dolayısıyla ne kadar erken biterse burası, o kadar erken istikrara kavuşur. Sivil insanlar buraya dönebilir." diye konuştu.


Irak hükümetiyle PKK'ya yönelik bir sınır ötesi operasyon olup olmayacağına yönelik bir soruyu da yanıtlayan Çavuşoğlu, Irak'ta DEAŞ konusunda önemli başarı elde edildiğini fakat bu dönemde PKK'nın dağlardan Kerkük'e kadar inmeye başladığını anlattı.


Çavuşoğlu, "Buralarda terör örgütü varken Irak da kendisini güvende hissetmez. Irak derken sadece Bağdat'ı kastetmiyorum. Irak'ta PKK'dan en çok rahatsız olan Iraklı Kürtlerdir. Yani Kuzey Irak yönetimidir." dedi.


Çavuşoğlu, Irak'ta PKK ve diğer terör örgütlerinin temizlenmesinin gerek Türkiye, gerekse Suriye ve Irak için de önemli olduğuna ve bu konuda da birlikte adımlar atacaklarına dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor