Zeybekci: ECOWAS ile kurumsal bir ilişkiye girmeye çalışıyoruz

2018-02-23 09:41:14 CRI

Zeybekci: ECOWAS ile kurumsal bir ilişkiye girmeye çalışıyoruz

Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Türkiye'nin Afrika açılımında mihenk taşlarından biri olan, Afrika millî gelirinin yüzde 25'inin temsil edildiği ECOWAS ile kurumsal bir ilişkiye girmeye çalışıyoruz." dedi.

Türkiye-ECOWAS Ekonomi ve İş Forumu kapsamında düzenlenen gala yemeğinde konuşan Bakan Zeybekci, forumun çok başarılı olduğunu ve yapılan görüşmelerin oldukça yoğun geçtiğini dile getirdi.

Bakan Zeybekci, Türkiye ile Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) arasında imzalanan işbirliği anlaşmasının tarihî bir öneme sahip olduğunu belirterek, "Türkiye'nin Afrika açılımında mihenk taşlarından biri olan, Afrika nüfusunun toplamının yüzde 30'unun yaşadığı, Afrika millî gelirinin yüzde 25'inin temsil edildiği ECOWAS ile kurumsal bir ilişkiye girmeye çalışıyoruz." dedi.

Türkiye'nin Afrika'da her ülkeyle ayrı ayrı işbirliğinin bulunduğunu aktaran Zeybekci, Türkiye'nin son 15 yılda ECOWAS ülkeleriyle ticaretini 10 kat artırdığına dikkat çekti.

Görüşmelerin sonunda Türkiye ve ECOWAS arasında kapsamlı, derin bir Serbest Ticaret Anlaşması için fikir birliğine varıldığını belirten Zeybekci, bu hedefe ulaşmak için yapılması gerekenleri anlattı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de amaçlarının Türkiye'nin kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde ihracatını artırarak, büyümesine ve istihdamına katkı sağlamak olduğunu belirterek, “Bu amaca ulaşırken, dünyanın tamamıyla kazan-kazan prensibi çerçevesinde ilişkiler kurmaya gayret ediyoruz. Gittiğimiz her ülkede diyoruz ki biz büyürken siz de bizimle büyüyün. İhracatımız artarken, sizin de bize ihracatınız artsın.” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor