Güney Afrika, Türk yatırımcıları bekliyor

2018-02-12 11:06:14 CRI

Güney Afrika, Türk yatırımcıları bekliyor

Türkiye'nin Pretorya Büyükelçisi Ülgen, "Güney Afrikalı politikacıların bizden Türk yatırımcıların ülkelerine gelmesi yönünde talepleri var. Buraya daha fazla Türk girişimciyi bekliyoruz. Güney Afrika ticaret anlamında çok bakir bir alan." dedi.

Türkiye'nin Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, Güney Afrikalı siyasetçilerin, Türk yatırımcı istediklerini ve Türkiye'nin Güney Afrika pazarında daha çok yer alması gerektiğini söyledi.

Büyükelçi Ülgen, AA muhabirinin Türkiye ve Güney Afrika ticari ilişkileri hakkındaki sorularını yanıtladı.

İstanbul'da 11-12 Şubat'ta düzenlenen "2. Türkiye-Afrika Ortaklığı Bakan Düzeyinde Gözden Geçirme Konferansı" sürecinde Güney Afrika-Türkiye ticari ilişkilerinin daha yakından ele alınacağını vurgulayan Ülgen, Afrika kıtasının kapısı konumundaki Güney Afrika ile gelişecek ilişkilerin, tüm Afrika kıtasında etkili olacağını dile getirdi.

Güney Afrikalı politikacılardan Türk yatırımcı talebi

Güney Afrika'nın, Türkiye'nin kıtadaki en büyük ticari partnerlerinden biri olduğuna işaret eden Ülgen "Güney Afrika ile ortak ticaret hacmimiz 1,5 milyar dolar düzeyinde. İki ülkenin ticari potansiyelini ve kadim tarihî bağlarını göz önüne aldığımızda bu miktar iki ülke açısından da tatmin edici düzeyde değil." değerlendirmesinde bulundu.

Ticaret hacminin artırılması için yoğun çaba harcadıklarını söyleyen Büyükelçi Ülgen, "Bizim ticaret hacmimizi artırma konusunda yoğun çabalarımız var, fakat daha da önemlisi Güney Afrikalı politikacıların bizden Türk yatırımcıların ülkelerine gelmesi yönünde talepleri var. Bu bizim için çok büyük bir avantaj. Bu bağlamda buraya daha fazla Türk girişimciyi bekliyoruz. Güney Afrika ticaret anlamında çok bakir bir alan. Burada özellikle perakende sektöründe girişimcilerimizin yapabilecekleri çok iş var” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor