Erdoğan-Papa görüşmesinde “Kudüs” konuşuldu

2018-02-06 10:47:58 CRI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, Papa Francis'le görüştü. Baş başa gerçekleşen görüşme 1 saat sürdü. Görüşmede ABD'nin Kudüs kararı ele alındı.

Recep Tayyip Erdoğan Papa Francis'le görüşmek üzere Vatikan'a gitti. Erdoğan ile Papa Francis görüşmesinde, ABD yönetimine Kudüs kararının sakıncaları ve uygulamaya geçirilmemesi yönünde telkinleri sürdürmenin önemine değinildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Papa Francis görüşmede, Kudüs'ün, BM kararları ve uluslararası hukuk tarafından belirlenmiş statüsünün muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladılar.

Erdoğan-Papa görüşmesinde, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile ortak mücadeleye değinildi, dinleri terörle ilintilendirmenin yanlış olduğu vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Papa Francis görüşmesinde, İslam'ı terörle özdeşleştirmeye yönelik kışkırtıcı söylemlerden uzak durulması gerektiği de belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan'a resmi ziyaretinde Papa Francis'le yaptığı görüşmenin ardından, Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin'le de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerde Türkiye-Vatikan ilişkileri, Kudüs'le ilgili gelişmeler, bölgesel sorunlar, Suriye'de yaşanan insanlık trajedisi, terör, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığıyla mücadele gibi konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti, 59 yıl aradan sonra Türkiye'den Vatikan'a Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşecek ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor.

Vatikan'a Türkiye'den Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret 1959 yılında Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Celal Bayar tarafından yapılmıştı.

Recep Tayyip Erdoğan, Papa ile görüşmesinin ardından İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından resmi törenle karşılandı.

İki liderin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki basına kapalı görüşmesi yaklaşık 50 dakika sürdü. Görüşmenin ardından heyetlerarası çalışma yemeğine geçildi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Mattarella ile görüşmesinin ardından İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu görüşmelerin ardından İtalya'nın önde gelen iş insanlarıyla yemekte buluştu. Yemeğe İtalyan Sanayiciler Konfederasyonu Başkanı da katıldı. Basına kapalı olarak yapılan çalışma yemeği 1 saat 35 dakika sürdü.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor