Çin: Tek taraflı korumacılığa karşıyız

2018-01-25 11:56:26

Çin: Tek taraflı korumacılığa karşıyız

Çin'in ABD Büyükelçisi Cui Tiankai, Çin'in tek taraflı ticari korumacılığa karşı çıktığını ve kendi yasal çıkarlarını korumak için gerekli tedbirleri alma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Cui Tiankai, “USA Today” gazetesinin editörlerinden Bill Sternberg'e önceki gün bir mülakat verdi.

Çin ile ABD arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin karşılıklı yarara dayalı ve ortak kazançlı olduğuna işaret eden Cui Tiankai, somut sektörler veya mallar üzerinde anlaşmazlıklar olmasına rağmen, iki ekonominin yakından bağlantılı olduğunu hatırlattı.

Artık bir ürünün menşeinin Çin veya ABD olarak ayrılmasında dahi zorlanıldığını kaydeden Büyükelçi Cui, örneğin ekstra vergilendirilen fotovoltaik ürünlerinin bazı işlemlerinin bu kez ABD'de yapıldığını, ancak bu işletmelerin ABD hükümetinin kararlarından memnun kalmadıklarını ifade etti.

Çinli büyükelçi, doğru seçimin, sorunları Dünya Ticaret Örgütü kurallarına dayalı çok taraflı ticaret sistemi içinde istişare yoluyla çözmek ve dinamik bir denge sağlamak için ticareti genişletmek olacağını söyledi.

Çin ve ABD'nin farklı avantajlara sahip olduğuna dikkat çeken Cui Tiankai, “Çin'de iş gücü maliyeti düşük, iç piyasa ise büyük. ABD'de ise ileri teknoloji, satış ağı ve dolar gibi avantajlar var” şeklinde konuştu. Her iki tarafın yapıcı bir tavırla avantajlarını karşılaştırmalı olarak değerlendirerek kendi işletmecilerinin ve ürünlerinin rekabet gücünü artırması gerektiğini kaydeden Cui, Çin malından yüksek vergi almanın ABD'li şirketler ve ürünlerin rekabet gücünü artıramayacağını vurguladı.

Son dönemde Çin-ABD ilişkilerinin karşılaştığı siyasi engellerin çoğalarak her iki ülkenin de ilgisini çektiğinin altını çizen Cui Tiankai, korumacılığın içerideki ekonomik ve toplumsal sorunların çözülmesine yardımcı olamayacağına işaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor