Türkiye'nin mücevherleri yurt dışında parlıyor

2018-01-05 20:07:56 CRI

Türkiye'nin mücevher ihracatı, son 5 yılda yaklaşık yüzde 60 artışla 3,3 milyar dolara yükseldi.


Türkiye İhracatçıları Meclisi verilerine göre, 2012'de 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, geçen yıl dış satımını yaklaşık yüzde 60 artırarak 3,3 milyar dolara taşıdı.


2017 yılı itibarıyla en fazla mücevher ihracatı yapılan ülke, 1 milyar dolarla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu. Bu ülkeye ihracat 2012'ye kıyasla yüzde 140 artış kaydetti. BAE'nin, sektörün toplam ihracatı içindeki payı yüzde 32 olarak hesaplandı.


Irak, 652 milyon dolarla geçen yıl en fazla mücevher ihracatı yapılan 2. ülke olarak kayıtlara geçti. Irak'a yönelik ihracatta söz konusu dönemler itibarıyla yüzde 290 artış dikkati çekerken, Irak'ı 162 milyon dolarla Hong Kong takip etti.


Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye kuyumculuk ve mücevherat sektörünün ihracat performansını artırmaya devam ettiğini söyledi.


Güner, 5-6 yıldır ülke ülke dolaşarak mücevher alıcılarını Türkiye'ye davet ettiklerini ve asıl üretim merkezinin Türkiye olduğunu anlattıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:


"Suudi Arabistan'dan Katar'a kadar her yeri gezdik. Son 3 yıldır yurt dışından gelen alım heyetlerinin kapasitesi sürekli arttı. Her fuarda 10 bine yakın alıcıyı İstanbul'a getirdik. Pazar çeşitliliğimiz çoğaldı. Türkiye'nin mücevher üretim potansiyeli yüksek. Mücevherde, Avrupa ve Ortadoğu'nun en büyük üretim gücüne sahibiz. Dünya mücevher üretiminde Hindistan'dan sonra 2'inci, ihracatta 9'uncu sıradayız. Hedefimiz, Türkiye'yi Avrupa'nın ve Ortadoğu'nun en büyük mücevher dağıtım merkezi yapmak."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor