Çin’den bağımsız Filistin’e destek

2017-12-23 17:10:58

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “iki devletli çözüm” planını ve 1967 sınırlarına göre başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'ni desteklediklerini dile getirdi.


Wang Yi, dün Büyük Halk Toplantı Salonu'nda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın özel elçileri Ahmed Majdalani ve Nabil Sha'ath'ı kabul etti.


Görüşmede, Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu'nun barışa kavuşamayacağını belirten Wang, uluslararası toplumu bu konuda gereken önlemi almaya çağırdı.


Doğu Kudüs'ün statüsünü değiştirecek herhangi bir karar ve eylemi geçersiz sayan karar tasarısı önceki gün toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda onaylandı.


Wang Yi, bu kararın, uluslararası toplumun mutabakatına bağlı kalınması gerektiğine ilişkin net bir tutum ortaya koyduğu gibi, Ortadoğu barış sürecinde ilerleme kaydedilmesi yönündeki güçlü beklentiyi de yansıttığını vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda “Paylaşım Planı”nın ortaya koyulmasının üzerinden 70 yıl geçmesine rağmen bağımsız bir Filistin Devleti'nin hâlâ kurulamadığına dikkat çekerek, uluslararası toplumun bu konuda hemen harekete geçmesi gerektiğini söyledi.


Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçen temmuz ayında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinde ileri sürdüğü dört maddelik öneriye göre hareket ederek Filistin sorununu çözmeye ve Ortadoğu'da barışı sağlamaya katkı sağlayacaklarını vurguladı.


Ahmed Mjdalali ve Nabil Sha'ath, Çin'in Filistin halkına verdiği destek için minnettarlık duygularını dile getirerek, Çin'in Ortadoğu'da daha büyük rol oynamasını beklediklerini kaydettiler.


Xi Jinping'in dört maddelik önerisini olumlu değerlendiren iki elçi, bunun uluslararası toplumun gösterdiği barışçı çabaların temeli olmasına dair dileklerini ifade ettiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor