Çin'den Kore nükleer sorunu için itidal çağrısı

2017-12-23 16:32:56

Çin'den Kore nükleer sorunu için itidal çağrısı

Çin, Kore Yarımadası nükleer sorununun uygun şekilde çözülmesi ve bölgede gerginliğin hafifletilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini belirterek ilgili ülkelere itidalli olma çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Kuzey Kore'ye (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) yönelik yeni kararı hakkında değerlendirmede bulundu.
BMGK, Kuzey Kore'nin geçen ay gerçekleştirdiği füze denemesine karşılık olarak yaptırımların sıkılaştırılmasını ve ülkeye yapılan rafine petrol ihracatının yüzde 90'ının durdurulmasını öngören 2397 sayılı kararı dün onayladı.


Kararda, ayrıca kısıtlamaların, olağan ekonomik ve diplomatik faaliyetler ile insani yardımları etkilememesi gerektiği de vurgulandı.

Kore Yarımadası ve Kuzeydoğu Asya'da barış ve istikrarın korunmasının önemine dikkat çekilen kararda, nükleer sorunun barışçı, diplomatik ve siyasi çözümü çağrısı yapıldı, altılı barış görüşmelerine destek verildiği belirtildi.


Hua Chunying, konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Çin, Kore Yarımadası nükleer sorununun barışçı çözümü için tüm tarafları BMGK'nın 2397 sayılı kararı dâhil tüm ilgili kararlarını kapsamlı ve dengeli olarak hayata geçirmeye çağırmaktadır.” dedi.


Çin'in, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması, mevcut sorunun diyalog ve istişare yollarıyla çözülmesi ve bölgede barış ile istikrarın korunmasına dair tutumunu yineleyen Hua, Çin'in “çifte durdurma” önerisine diğer tarafların desteğini beklediğini ifade etti.
“Karar, uluslararası toplumun nükleer denemelerine tepkisidir”

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Wu Haitao da konuyla ilgili açıklama yaptı.


Wu Haitao, açıklamasında, BM'nin yeni kararının, uluslararası toplumun Kuzey Kore'nin nükleer programına karşı tepkisini gösterdiğini dile getirdi. Çin'in Kuzey Kore'yi uluslararası toplumun taleplerini dikkate alması konusunda uyardığını söyleyen Wu, Pyongyang'ın BMGK'nın ilgili kararına saygı göstererek nükleer denemelerini durdurması gerektiğini kaydetti.


Aynı zamanda Kore Yarımadası nükleer sorununun barışçı ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğinin altını çizen Wu, yeni kararın Kuzey Kore ile ekonomik faaliyetleri ve insani yardımları etkilemeyi amaçlamadığını sözlerine ekledi.


Guterres: 2018, nükleer sorunun çözümü için önemli bir dönem

Öte yandan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, BMGK'nın 2397 sayılı kararını olumlu karşıladığını ve kararın Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması ve sorunun diplomatik çabalarla çözülmesi açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.


Dujarric, açıklamasında, Guterres'in, BM üye ülkelerini ilgili kararın hayata geçirilmesi ve 2018'de Kore Yarımadası'nın nükleer silahsızlanması hedefinin gerçekleştirilmesi konusunda ortak çaba göstermeye çağırdığını aktardı. Sözcü, Guterres'in, bölgedeki gerginliğin yumuşatılması ve diyalog yolunun açılması için siyasi çözümün tek çıkış yolu olduğuna dair görüş bildirdiğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor