Merkezi Ekonomik Çalışmalar Toplantısı dünyanın dikkati çekiyor

2017-12-21 18:54:28

Merkezi Ekonomik Çalışmalar Toplantısı dünyanın dikkati çekiyor

Dün sona eren Merkezi Ekonomik Çalışmalar Toplantısı dünya çapında uzmanların ve medyanın dikkatini çekti.


Çin'in arz yönlü yapısal reformu ekonomik çalışmalarının eksenine alarak kalite, verim ve itici güç alanlarında da reform yaparak, inovasyon ve rekabet gücünü artıracağı düşünülüyor.


Hindistan'ın ekonomi haber sitesi Livemint'in haberinde, Çin'in Merkezi Ekonomik Çalışmalar Toplantısı'nın önemli gündem maddeleri arasında yüksek kaliteli kalkınma, büyük risklerin önlenmesi ve çözülmesi gibi konuların bulunduğu bildirildi.


Güney Kore'de (Kore Cumhuriyeti) yayın yapan “Edaily” de bir haberinde, Çin hükümetinin ekonomik kalkınma için büyüme oranı yerine yeşil büyüme ve dengeli kalkınmaya öncelik vereceğine işaret etti. Haberde, Çin'in, ekonomik yapısında kalite, verim ve itici güç hususlarında reform çalışmalarda daha fazla çaba göstermesi gerektiği savunuldu.


İsveç Güvenlik ve Kalkınma Enstitüsü Başkanı Niklas Swantrom, yaptığı değerlendirmede, söz konusu “üç reformun” Çin ekonomisinin geleceği için büyük önem arz ettiğini söyledi. Swantrom, idari prosedürlerin kolaylaştırılması ve özel teşebbüslerin gücüne dayanmanın da başarının anahtarı olduğunu dile getirdi.


Yabancı gözlemciler, 2018'e bakınca Çin'in yeni kalkınma fikrini devam ettirip yüksek kaliteli kalkınmayı pekiştirerek, dünya ekonomisinin payandası olacağı yönünde görüş bildiriyorlar.


Çin ekonomisinin geleceğine güvenle baktığını kaydeden Yale Üniversitesi kıdemli araştırma görevlisi Stephen Roach, “Çin ekonomisi endüstriyel dönüşümünü ve yapısal iyileşme sürecini başarıyla tamamlayacaktır.” ifadesini kullandı.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor