Çin Ay'ın arkasına mesaj gönderecek

2017-12-20 19:53:32

Çin Ay'ın arkasına mesaj gönderecek

Çin'in Chang'e-4 Ay araştırma aracıyla birlikte fırlatılacak bir uydu rölesi aracılığıyla Ay'a mesaj göndereceği bildirildi.


Çin Ulusal Uzay İdaresi'ne bağlı Ay ve Uzay Keşif Merkezi'nden edinilen bilgilere göre, söz konusu uydu rölesi 2018 yılının birinci yarısında uzaya gönderilecek. Yılın ikinci yarısında ise Chang'e 4 kodlu uzay aracı fırlatılacak.


Dünyanın herhangi bir yerinden mesaj göndermek isteyenler “slecbj” adlı WeChat hesabını takip edebilecek ve 19 Aralık 2017-6 Mart 2018 tarihlerinde dileklerini gönderebilecekler. 


Chang'e-4 Ay araştırma aracı, Ay'ın arkasına dünyada ilk kez yumuşak iniş yapacak ve burada madde ve arazi incelemelerinde bulunacak. Aracın diğer görevi de röle uydusu vasıtasıyla Dünya-Ay Lagrangian 2 (L-2) noktasında yeryüzü ile Ay arasında haberleşmeyi sağlamak.


Hâlihazırda dünyadan Ay'ın arkasıyla doğrudan iletişim kurulamamakta. Bu durum, Chang'e 4 misyonunda karşılaşılacak zorluklardan biri. Röle uydusuyla yerküre ve Ay'ın arkası arasında iletişim kurulması da ilk defa Çin'in geliştirdiği bir teknoloji niteliğinde.


Dünya-Ay L2 noktasına gönderilecek röle uydusu, yer çekiminin elverişli olduğu bu noktada sabit kalacak, böylece daha düşük bir maliyetle dünya ile Ay'ın arkası arasında iletişim kurulması sorunu çözülecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor